Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

„Lepiej stracić sekundę w życiu, niż czyjeś życie w sekundę” apelują kujawsko-pomorscy policjanci

„NA DRODZE – PATRZ I SŁUCHAJ” to kolejna akcja informacyjno-edukacyjna skierowana głównie do pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz do kierujących pojazdami. Właśnie z myślą o tych grupach użytkowników dróg powstał spot uświadamiający, jak istotne jest przestrzeganie na drodze ograniczeń prędkości oraz zachowanie szczególnej ostrożność w rejonie przejść dla pieszych.

„Lepiej stracić sekundę w życiu, niż czyjeś życie w sekundę” apelują kujawsko-pomorscy policjanci!

Dzisiaj rusza ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „Na Drodze – Patrz i Słuchaj” skierowana głównie do pieszych ze szczególnym uwzględnieniem seniorów oraz do kierujących pojazdami. Działania mają na celu zwrócenie uwagi pieszych na zagrożenia związane m.in. z:

· z nieostrożnym wejściem na przejście, w tym bezpośrednio przed jadący pojazd,

· korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię,

· przebieganiem przez jezdnię.

Działania mają również na celu uświadamianie i przypominanie kierującym o:

· obserwacji drogi i jej otoczenia,

· obowiązku zachowania szczególnej ostrożności zbliżając się do przejścia dla pieszych, w tym zwalnianiu przed przejściami dla pieszych,

· ustępowaniu pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Jak pokazują dane statystyczne w 2018 roku na terenie województwa kujawsko-pomorskiego doszło do 958 wypadków drogowych, w których zginęło 170 osób, a 1021 zostało rannych.

Główną przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących pojazdami było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (42,9%), nieudzielenie pierwszeństwa (14,3%) oraz nieprawidłowe zachowanie wobec pieszego (12%). Natomiast główną przyczyną wypadków drogowych spowodowanych przez pieszych było nieostrożne wejście na jezdnię przed jadący pojazd (46,2%).

Niezachowanie szczególnej ostrożności w rejonie przejść dla pieszych ma ogromny wpływ na ilość wypadków drogowych, dlatego też policjanci w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „NA DRODZE – PATRZ I SŁUCHAJ” będą informować, edukować, apelować i prosić uczestników ruchu drogowego o rozwagę, jak również zachowanie ostrożności.

Autor:
asp. Remigiusz Rakowski WRD KWP Bydgoszcz

--> wstecz