Czwartek, 20 czerwca 2024 r. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Magiczne i niedocenione dobra Powiatu Nakielskiego, czyli gdzie w powiecie można obserwować bielika…

„Cudze chwalicie swego nie znacie” – to powiedzenie najtrafniej oddaje odczucia, jakie towarzyszyły uczestnikom wyprawy, zorganizowanej w ramach projektu na zajęcia pozalekcyjne pt: „Mądrość z natury. Dotknij, poczuj, przeżyj, czyli jak zdobyć wiedzę bawiąc się, jak się bawić korzystając z wiedzy”. Projekt ten realizowany jest w Zespole Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni, a jego realizacja możliwa jest dzięki wsparciu Starostwa Nakielskiego.

Dnia 21 kwietnia 2015 r. grupa uczniów wraz z opiekunami – p. Magdaleną Czuk-Napierała, p. Katarzyną Wawrzyniak, p. Szymonem Cybulskim, p. Jerzym Napierała, wzięła udział w kolejnym niecodziennym wydarzeniu. Tym razem spotkaliśmy się z animatorem przyrody, ornitologiem, miłośnikiem i znawcą powiatu, panem Dawidem Kilonem, współpracującym z Kujawsko-Pomorskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Minikowie. Realizując projekt chcemy przede wszystkim dotknąć, poczuć i przeżyć…  Na miejsce spotkania wybraliśmy okolice Ślesina i Minikowa, położone w malowniczej Dolinie Noteci. Okazało się, iż tereny te, choć stanowią nasze bliskie sąsiedztwo, tak naprawdę dla wielu z nas były nieznane, a odkryte zaskakują różnorodnością i niezwykłością. Pan Dawid Kilon okazał się nie tylko pasjonatem przyrody, ale przede wszystkim doskonałym jej nauczycielem, który w interesujący sposób zaprezentował nam bogactwo tych terenów. Wykorzystując profesjonalny sprzęt obserwacyjny (luneta, lornetki), a także nasłuchując dźwięków z otoczenia, wypatrzyliśmy takie ptaki jak bielik, łabędzie nieme i krzykliwe, pliszki, podróżniczki, żurawie, czaple białe, błotniak stawowy i wiele innych. Nasz przewodnik przekazał nam ponadto cenne informacje dotyczące charakterystycznych cech danego gatunku, takie jak rozmiar, kolor upierzenia, głos, obszar występowania, zachowanie, przede wszystkim zwyczaje godowe, czy rodzaj pobieranego pokarmu. Kilkugodzinne podglądanie przyrody było ponadto okazją do zaznajomienia się z podstawowymi zasadami dotyczącymi obserwacji, np. zakazem niepokojenia ptaków, konsekwencjami zakłócania spokoju ptaków w okresie lęgowym czy koniecznością bezwzględnego przestrzegania praw ochrony przyrody.

Spotkanie z ornitologiem było dla uczestników projektu pt. „Mądrość z natury…” wydarzeniem nie tylko pouczającym i umożliwiającym odkrywanie świata nauki w sposób odmienny niż ten znany ze szkolnej ławki, ale także inspirującym do dalszego poznawania otaczającego nas świata. Przekonaliśmy się, że do obserwacji przyrody potrzebne są jedynie czas, cierpliwość i wyczulone zmysły.

Tekst:, Katarzyna Wawrzyniak, Magdalena Czuk-Napierała

 

--> wstecz