Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Marcowa Ciekawość świata

W dniu 14 marca br. gościliśmy Darię Kieraszewicz z Muzeum Mydła i Historii Brudu, która w ramach cyklu „Ciekawość świata” przedstawiła nam temat „Bydgoszcz nieoczywista”. Dodatkową atrakcją spotkania były warsztaty mydlarskie, które towarzyszyły prelekcji. którzy przybyli na „Ciekawość świata” mogli własnoręcznie skomponować składniki i wykonać mydła, które następnie zabrali ze sobą na pamiątkę. Ta propozycja organizatora wynikała po części z chęci uczczenia niedawnego Dnia Kobiet.
Daria Kieraszewicz nie kryła, że od pewnego czasu Bydgoszcz jako kierunek podróży zaczyna być modna wśród turystów. Z racji historii nie jest to łatwe miejsce, ponieważ większość mieszkańców przybyła tutaj po II wojnie światowej i trudno mówić o jakimś dziedzictwie historycznym, skoro wspomnienia rodzinne związane z miastem sięgają nie dalej niż 60 lat wstecz. Pokutuje także stwierdzenie, że „tutaj nic nie ma”, żartobliwie Bydgoszcz jeszcze niedawno była nazywana „Brzydgoszczą”. Pani Daria opowiedziała nam także o niezwykle ciekawych zamówieniach na wycieczki, które otrzymuje od cudzoziemców mających polskie korzenie. Wspólnie z nimi udaje się ustalić wiele interesujących informacji, jak choćby te o bydgoskim browarze, producentach mydła czy znanych osobach pochodzących z Bydgoszczy. Podzieliła się także swoimi doświadczeniami z pracy przewodnika wycieczek – trzeba odpowiednio dobierać poruszaną w prelekcji tematykę, tak, by dostosować ją do oczekiwań odbiorców. Inne są oczekiwania Amerykanów, inne Europejczyków.
Daria Kieraszewicz opowiedziała o swoich początkach pracy przewodniczki i przedsiębiorczyni, o dylematach i szczęśliwych zbiegach okoliczności, które przyczyniły się do powołania firmy Muzeum Mydła i Historii Brudu. Pracownicy Muzeum Historii Mydła i Brudu podejmują wysiłki, by popularyzować chociażby gwarę bydgoską i dziedzictwo materialne Bydgoszczy.
Nie trzeba marzyć, trzeba po prostu ROBIĆ to, o czym się marzy. I trzeba WIERZYĆ w to, co się robi” – stwierdziła bohaterka marcowej Ciekawości świata. Opowiedziała nam o swoim spełnionym marzeniu – Muzeum Mydła i Historii Brudu i o wielu niesamowitych przygodach, jakie miała podczas oprowadzania po Nieoczywistej Bydgoszczy. To było bardzo dobre spotkanie! Dobrze posłuchać kogoś, kto swoją pasję uczynił pracą i umie się nią dzielić.

Zapraszamy Państwa do śledzenia naszej strony internetowej i profilu Dźwiękowego Archiwum Kcyni na portalu społecznościowym Facebook, gdzie wkrótce zaprezentujemy szczegółowy harmonogram spotkań zaplanowanych w okresie od kwietnia do czerwca 2019 r.

Tekst i zdjęcia: Justyna Makarewicz / UM w Kcyni

--> wstecz