Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Miłośnicy Przyrody z Laskownicy wiedzą jak bezpiecznie spędzić ferie. W Mieczkowie odbyła się profilaktyczna akcja.

To był piękny dzień. Pogoda dopisała i akcję BEZPIECZNE FERIE zaliczamy do udanych. Uczniowie klas 4-8 Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy wzięli udział w marszu po terenach leśnych z Laskownicy do Mieczkowa.– podsumował czwartkowe przedpołudnie pedagog szkolny Robert Koniec.

Na 4 km trasie na uczniów czekały niespodzianki w postaci pięciu stoisk. Na 1 stoisku Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kcyni. Uczniowie mieli za zadanie poradzić sobie m.in. z segregacją odpadów. Dowiedzieli się o pracy referatu, ochronie środowiska oraz czystym powietrzu.

2 stoisku nasi uczniowie spotkali wilka i Pana Jurek Napierała, który jest członkiem Stowarzyszenia dla Natury Wilk. Fotograf przyrody opowiedział „Miłośnikom Przyrody” wszystko o życiu wilków w lesie. Kolejną atrakcję na stoisku nr 3 przygotowały Panie Anna Duda-Nowicka i Ewa Hałas z Urzędu Miejskiego w Kcyni. Pracownice referatu edukacji, promocji, sportu i kultury, przygotowały quizz na temat zdrowia. Chętne osoby mogły wygrać gadżety ekologiczne. Pytania dotyczyły zdrowego stylu życia, właściwej diety, WHO oraz sportu. Chętne osoby mogły także spróbować swoich sił w nordic walking poznając techniki tej aktywności fizycznej i prawidłowego używania kijków pod okiem instruktora.

Dużą frajdę uczniowie mieli na stoisku nr 4 gdzie z Panem Mateusz Stachowiak przy pomocy wykrywacza metali szukali ukrytych skarbów w ziemi. Po przejściu 3,8 km w lesie było kolejne stoisko. Piąte punkt marszu przygotowali członkowie Towarzystwo Historyczne w Kcyni. Panowie opowiadali i Powstaniu Wielkopolskim na terenie Gminy Kcynia.

Kulminacja akcji BEZPIECZNE FERIE odbyła się w świetlicy wiejskiej w Mieczkowie i remizie OSP w Mieczkowie. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji z Nakła nad Notecią, Komisariatu Policji w Kcyni odbyli pogadanki z dziećmi na temat bezpiecznych zabaw podczas zbliżających się ferii. Na organizacje szkolnej akcji odpowiedzieli strażacy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nakle nad Notecią dysponując Zastęp JRG w Szubinie oraz jednostkę OSP w Mieczkowie.

W naszej akcji uczestniczyli także ratownicy medyczni, którzy opowiedzieli o wyposażeniu karetki i udzielaniu pierwszej pomocy. W t łusty czwartek nie mogło zabraknąć pączków i słodkości. O kulinarne przysmaki zadbały Panie z Sołectwa Mieczkowo, Rady Rodziców oraz KGW Noteckie Kobietki.

Dodatkową atrakcja była fotobudka 360, kiełbaski z ogniska, chleb ze smalcem, placki, pączki i dobra zabawa. Organizatorem cyklicznych akcji BEZPIECZNE FERIE był pedagog szkolny Robert Koniec. Z rąk Pani dyrektor Marzeny Wessołowskiej wszyscy, którzy wsparli szkolna akcje profilaktyczną otrzymali „Certyfikaty MIŁOŚNIKA PRZYRODY”.

materiał. SP Laskownica

--> wstecz