Sobota, 20 lipca 2024 r. Imieniny Fryderyka, Małgorzaty, Seweryny

Młodzież kcyńskich szkół na autorskim spotkaniu poświęconym profilaktyce uzależnień

„Uzależnienia drogą donikąd” pod takim hasłem odbyło się spotkanie w Zespole Szkół Technicznych w Kcyni z Marcinem Tyburczym – przedstawicielem fundacji „Latarnia”wspierającej osoby wykluczone społecznie. Organizatorami i  fundatorami spotkania byli przedstawiciele Ochotniczego Hufca Pracy z Bydgoszczy – pani komendant Justyna Słowik i starsi wychowawcy – pani Anna Smolińska i  Renata Przybylska, a koordynatorem pani pedagog Wioleta Zymni.

Dnia 22.11.2018 na spotkaniu dotyczącym szeroko rozumianej profilaktyki uzależnień, Pani dyrektor ZST – Aleksandra Doiczman powitała uczniów z kcyńskich szkół średnich, gimnazjum, szkół podstawowych i szkoły specjalnej. Następnie Pan Marcin – kiedyś  narkoman i więzień a obecnie magister  historii i raper, opowiadał o swoich trudnych życiowych  doświadczeniach.

Uczestnicy dowiedzieli się od prelegenta m.in. – o głębokim poczuciu odrzucenia, o przemocy, a także o przyczynach i skutkach sięgania  po środki uzależniające (m.in. narkotyki, dopalacze, alkohol,papierosy). Prezentowane treści dotyczyły prawdziwej historii życia  pana Marcina, który znalazł się na dnie ale na szczęście umiał sobie pomóc, bo – jak mówi – odnalazł na swojej drodze Boga.

Niezwykle interesującym opowiadaniom towarzyszyły wykonane przez pana Marcina  autorskie hip – hopowe utwory oraz krótkie filmiki o uzależnieniach.               Przekaz prowadzącego oparty na prawdziwych, osobistych przeżyciach wywołał ogromne wrażenie zarówno na uczniach, jak i  na kadrze pedagogicznej. Pan Marcin podkreślał prawdziwe wartości, takie jak wiara i miłość oraz wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka.

Podczas całego spotkania na sali panowała absolutna cisza, uczestnicy byli zachwyceni obecną postawą muzyka i podziękowali za prelekcję gromkimi brawami. Prawdziwe świadectwo jako forma realizacji profilaktyki uzależnień trafia do serca każdego słuchacza i jest absolutnym  strzałem w dziesiątkę.

Tekst: W. Zymni

Zdjęcia: A. Smolińska

--> wstecz