Środa, 12 czerwca 2024 r. Imieniny Gwidona, Leonii, Niny

Muzyczna Akademia zagrała w świetlicach wiejskich

To już ostatni z koncertów w ramach projektu pn. „Muzyczna Akademia w świetlicach wiejskich Gminy Kcynia” realizowanego przez OSP w Kcyni. Ostatni, ale za to jaki…! W muzycznej uczcie, a przede wszystkim znakomitej, wyjątkowej zabawie uczestniczyły wczoraj wieczorem całe rodziny. W świetlicy wiejskiej w Dziewierzewie zebrało się tylu mieszkańców, że budynek dosłownie „pękał w szwach”. Najmłodsi musieli znaleźć sobie miejsce na podłodze, co oczywiście w niczym nie przeszkadzało, a wręcz ułatwiało odbiór koncertu. Byli bowiem tym samym w centrum wydarzeń i znajdowali się najbliżej członków orkiestry. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: sołtys Dziewierzewa, a zarazem radna Rady Miejskiej w Kcyni p. Dorota Czerwińska oraz Prezes OSP w Kcyni p. Maciej Tubiszewski wraz z małżonką. Na początek głos zabrali: p. Ewa Hałas przedstawiciel UM w Kcyni oraz kapelmistrz Orkiestry Dętej przy OSP w Kcyni p. Artur Lawrenz. Prelegenci podkreślili, iż projekt realizowany jest w ramach środków pozyskanych w ramach otwartego konkursu ofert Powiatu Nakielskiego. Orkiestra zagrała w nowych koszulkach typu polo, sfinansowanych w ramach pozyskanej dotacji.

Zainteresowanie akademią muzyczną przeszło nasze najśmielsze oczekiwania – mówią organizatorzy. Na pytanie „kto chciałby wcielić się w rolę dyrygenta” nie było problemu ze znalezieniem ochotnika! Zgłaszały się nie pojedyncze osoby, a całe grupy dzieci i młodzieży! Nie mieliśmy do tej pory sytuacji, w której trzeba było na krzesełkach posadzić aż tylu chętnych do spróbowania własnych sił w graniu na instrumentach! A grano na wszystkim – od perkusji, pod trąbki i saksofony…. Las dziecięcych rąk unosił się w górę na każde z zadanych przez kapelmistrza pytań. Wzorem poprzednich koncertów, Pan Artur Lawrenz do muzycznej zabawy zachęcał nie tylko najmłodszych, ale i starszych mieszkańców przybyłych na koncert.

Wszyscy uczestnicy mogli poczuć się jak członkowie orkiestry, a to za sprawą rozdanych po sali instrumentów muzycznych – trójkątów, marakasów, muszelek itp. Kapelmistrz zachęcał do wspólnej zabawy i akompaniamentu muzycznego przy niektórych utworach. Uczestnicy bawili się wspaniale! Wzorem wcześniejszych koncertów, Kapelmistrz zdradzał zgromadzonym widzom tajniki kierowania orkiestrą i gry na instrumentach dętych.

 

Nie byłoby tak udanego wieczoru i tak wspaniałego koncertu gdyby nie zaangażowanie wielu osób…

Niezastąpionego kapelmistrza p. Artura Lawrenza, który znakomicie poprowadził cały cykl pod nazwą Muzyczna Akademia w świetlicach wiejskich Gminy Kcynia i któremu należą się za to ogromne brawa;

Prezesa OSP p. Macieja Tubiszewskiego, który nie odstępuje orkiestrantów dosłownie „na krok”, wkłada wiele serca i trudu w działania na rzecz Orkiestry, dokłada starań i wysiłków, aby jej członkowie mogli się rozwijać i realizować swoje zamierzenia. Jest przy nich „na dobre i na złe”;

A wreszcie wspaniałych ludzi składających się na Orkiestrę Dętą w Kcyni, ludzi, których łączy pasja, miłość do muzyki, ale przede wszystkim wyjątkowa przyjaźń…

 

Szczególne podziękowania należą się pani Dorocie Czerwińskiej, której zaangażowanie przyczyniło się do zgromadzenia tak licznego grona słuchaczy. Dziękujemy panu Burmistrzowi Markowi Szarudze, za wsparcie i pomoc w kwestiach organizacyjnych.

Na koniec dziękujemy mieszkańcom Dziewierzewa, którzy nie zawiedli i w tak dużej liczbie przybyli na koncert. To dla was zagrała wczoraj wieczorem Orkiestra Dęta i to dzięki waszemu wspaniałemu odbiorowi, wszyscy opuszczali budynek z uśmiechami na ustach. Dziękujemy!

Przypominamy, iż akademia muzyczna była projektem skierowany do wszystkich mieszkańców gminy Kcynia oraz turystów, bez względu na wiek. W jego ramach przeprowadzono cykl występów muzycznych – koncertów z różnorodną muzyką – od szlagierów polskiej muzyki rozrywkowej, po utwory jazzowe, a także nowoczesne aranżacje znanych piosnek dla dzieci. Podejmowane działania miały na celu zmotywowanie młodych ludzi i zachęcenie ich do przystąpienia do kcyńskiej orkiestry. Rekrutacja nowych członków ma być naturalną konsekwencją podejmowanych w ramach projektu działań. Ponadto z założenia projekt niósł za sobą aspekt rozrywkowy – na terenach wiejskich brakuje tego typu atrakcji, aspekt kulturalny (podniesienie poziomu wiedzy muzycznej – zaznajomienie z instrumentami i repertuarem orkiestry) i społeczny (integracja mieszkańców). Przy realizacji projektu wykorzystane zostały piękne, odnowione lub pobudowane od podstaw świetlice wiejskie. Wszystkie zrealizowane w ostatnich kilku latach przy współudziale środków unijnych w ramach PROW na lata 2007 – 2013. Świetlice te pełnią rolę centrów kulturalno – społecznych poszczególnych sołectw.

 

Zadanie dofinansowane jest przez Samorząd Powiatu w ramach otwartego konkursu ofert nr 3/2015 na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań powiatu nakielskiego w 2015 r. w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, pod nazwą „KULTURA I SZTUKA”.

materiał: Ewa Hałas/UM w Kcyni

--> wstecz