Niedziela, 19 maja 2024 r. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

NA ŻYWO Główne uroczystości Konstytucji 3 Maja

W Kcyni główne uroczystości Święta Konstytucji 3 Maja odbyły się na placu przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Kcyni. Odegrano Hymn Państwowy i wciągnieto biało-czerwoną flagę na maszt. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Kcyni pan Marek Szaruga. Do Kcyni przyjechał były minister i marszałek Sejmu Radosław Sikorski, który w kilku słowach nawiązał do miejsca, w którym się znalazł i historii jednej z najstarszych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Marszałek mówił również o Konstytucji.

Po głównych uroczystościach poczty sztandarowe i delegacje przemaszerowały do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Kcyni, gdzie ks. Proboszcz odprawił uroczytą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Na Rynku w miejscach pamięci złożone zostały wiązanki kwiatów.

Trzeba zauważyć, że w tym roku pracownicy ZGKiM w Kcyni zadbali o to aby wydzielić przejście do pamiątkowego kamienia, gdzie składane były okolicznościowe wiązanki kwiatów. Przeniesienie głównych uroczystości Święta Konstytucji z Rynku na plac przy OSP w Kcyni jest jakimś rozwiązaniem ale przeciskanie się pomiędzy straganami z „gaciami” nie jest najlepszym wizerunkiem naszej gminy.

tekst i fot. Robert Koniec

--> wstecz