Sobota, 25 maja 2024 r. Imieniny Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

Nakło nad Notecią: Prace archeologiczne przy okazji inwestycji gazowej

Od dłuższego czasu w Nakle nad Notecią prowadzona jest budowa nowego gazociągu. Zakończono prace na ulicach: Długiej, Rynek, Podgórnej, a obecnie trwają na ulicy Hallera. I właśnie tam, kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania z ul. Podgórną natrafiono na pierwsze elementy drewniane. Były to kłody, jedna z nich pionowo umiejscowiona w ziemi. W wykopie widoczny był tylko jej fragment, po wyciagnięciu okazało się, że miał ponad 2 metry długości.

Wczoraj, 8 lipca 2020 roku, natrafiono na kolejne elementy drewniane, tym razem w pobliżu placu Zamkowego. Jeden z nich to ułożona poziomo kłoda przecinająca wykop. Czy jest to drewniana rura wodociągowa podobna do tej, którą posiadamy w naszych zbiorach? A może element drewnianej konstrukcji? Na odpowiedź na to pytanie musimy jeszcze poczekać. Na krawędzi wykopu znajdują się także inne drewniane elementy.

Ten fragment ulicy Hallera jest pewną ciekawostką archeologiczną. W trakcie prowadzonych obecnie prac okazało się, że na niewielkiej głębokości znajdują się nawarstwienia, które archeolodzy datują na późne średniowiecze, brak jest natomiast pozostałości w późniejszego okresu. W wykopie można zauważyć resztki faszyny.

Osoby niecierpliwie oczekujące wyników badań muszą się uzbroić w cierpliwość bowiem na podsumowanie swoich badań archeolodzy mają 3 lata od zakończenia prac.

Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle nad Notecią

--> wstecz