Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Nauczyciele nie dostaną pensji za czas strajku. Czy na tym skorzysta budżet Gminy Kcynia?

Strajk nauczycieli zdominował świat informacji w naszym kraju. Do akcji strajkowej przystąpiła także znaczna część nauczycieli i pracowników administracji szkolnej gminy Kcynia. Czy nauczyciele z naszej gminy otrzymają wynagrodzenie za czas strajku?

Zapytaliśmy o to burmistrza Kcyni Marka Szarugę, uzyskując następującą odpowiedź – „Na dzień dzisiejszy, zgodnie z art 23 ust.2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych /Dz. U z 2019 poz.174/ pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Złamanie tego prawa grozi naruszeniem dyscypliny finansów publicznych, co w konsekwencji grozi postępowaniem przed komisjami funkcjonującymi przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej”.

Są jednak także inne stanowiska w tej sprawie.

Część samorządów (Warszawa, Łódź, Wrocław) zapowiedziała, że nauczyciele dostaną wypłaty za okres strajku. MEN ostrzega, że to niezgodne z prawem. Czy rzeczywiście? Zdaniem mecenasa Michała Wawrykiewicza zakładowe organizacje związkowe mogą podpisywać porozumienia z dyrektorami szkół. Na tej podstawie nie będą potrącać nauczycielom za dni strajkowe. Wynagrodzenie wypłacane jest nauczycielom z góry. Dlatego kolejne pensje wypłacane mogą być z ewentualnymi potrąceniami za dni, w których strajkujące osoby powstrzymywały się od wykonywania pracy. Zdaniem mecenasa Michała Wawrykiewicza jest to jednak możliwość pracodawcy, a nie jego obowiązek. Taką samą możliwością jest potrącenie kwot w ratach w kolejnych miesiącach – czytamy na stronie internetowej oko.press (czytaj cały artykuł w tej sprawie https://oko.press/nie-ma-obowiazku-potracania-z-pensji-za-strajk/?fbclid=IwAR0JFcBsnXFYFQ9DV05DGsm2O5iPucSOILX0APYa2eEKo356cwfXW2h0I14

 

Czy temat strajku nauczycieli w naszej gminie pojawi się na sesji Rady Miejskiej w Kcyni? Czy budżet Gminy Kcynia może skorzystać na nie wypłaceniu części pensji nauczycielom? Oglądajcie relację z sesji NA ŻYWO w czwartek 25 kwietnia 2019 roku.
tekst i fot. Robert Koniec

--> wstecz