Nie czekaj na załamanie pogody-przygotuj się do zimy
Zbliża się zima. Warunki na drogach mogą zmienić się diametralnie w czasie zaledwie kilku minut. Jazda w tym okresie jest związana z kilkoma zasadami, o których należy pamiętać, aby bezpiecznie dojechać do celu.
Zima to szczególnie trudny czas dla kierowców. Zmieniające się warunki pogodowe, które w ciągu kilku minut mogą przeobrazić czarny asfalt w pokrytą białym puchem drogę, znaczącą wpływają na pogorszenie się warunków jazdy, a co za tym idzie zmniejszenia bezpieczeństwa. Minusowe temperatury powodujące zamarzanie szyb również nie ułatwiają kierowcom jazdy. Dlatego warto jeszcze przed nastaniem zimy przygotować się na powyższe okoliczności.
Chociaż nie ma obowiązku wymiany opon z letnich na zimowe warto to zrobić, ponieważ „zimówki” o wiele lepiej radzą sobie z niskimi temperaturami. Z uwagi na inny skład mieszanki gumowej posiadają one lepszą przyczepność. Warto również skontrolować stan bieżnika. Zbyt zużyte ogumienie nie spełni swojej roli. W Polsce minimalna wysokość bieżnika zarówno dla opon letnich i zimowych wynosi 1,6mm. W praktyce jednak producenci zalecają żeby nie czekać do tego poziomu i szybciej dokonać wymiany opon, aby lepiej mogły spełniać swoje zadanie. Nie czekajmy na pojawienie się pierwszego śniegu, zmieńmy opony już dziś.
Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest wymiana płynu do spryskiwaczy z letniego na zimowy. Ten pierwszy przy niskich temperaturach zamarza. Warto również zaopatrzyć się w skrobaczkę, która pomoże nam uporać się ze szronem zebranym na szybach. Pamiętajmy, że kierowanie pojazdem z zamarzniętymi szybami jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale stanowi wykroczenie.
Przed wyjazdem w trasę musimy oczyścić pojazd ze śniegu, aby spadając w trakcie jazdy nie ograniczał widoczności innym uczestnikom ruchu. Również tablica rejestracyjna powinna być odśnieżona, aby jej numery były widoczne. Zarówno jazda nieodśnieżonym samochodem jak i z nieczytelną rejestracją jest naruszeniem prawa.
Pamiętajmy, że nawet najlepiej przygotowany do jazdy pojazd nie zapewni nam w 100% bezpieczeństwa w wypadku trudnych warunków atmosferycznych. Jazda z dopuszczalną prędkością nie musi oznaczać jazdy bezpiecznej. Zawsze bierzmy pod uwagę warunki atmosferyczne panujące na drodze, a co się z tym wiąże na przykład wydłużoną drogę hamowania. Z uwagi na szybko zapadający zmrok należy również sprawdzić czy w pojeździe znajduje się trójkąt ostrzegawczy, aby w wypadku zdarzenia być lepiej widocznym dla pozostałych uczestników ruchu.
st. sierż. Kamil Smoliński
oficer prasowy
KPP Nakło nad Notecią