Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Nie uciekniemy od podwyżek za wywóz nieczystości. Bardzo ważny temat omawiała Pani skarbnik Gminy Kcynia

Styczniowa sesja miała być jedną z zaplanowanych, spokojnych posiedzeń Rady Miejskiej w Kcyni. Miała… , no i może spokojna była, ale omówienie wprowadzonej przez Burmistrza Kcyni autopoprawki dotyczącej zmian budżetowych spowodowała bardzo ważną dyskusję o finansach związanych z systemem odpadów.

O wyjaśnienie wniesionych do uchwały poprawek Przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni Jan Kurant poprosił Panią skarbnik Edytę Szczurek. Pani skarbnik z największą starannością i uwagą wyjaśniała uczestnikom sesji sytuację przed, którą stoi Gmina Kcynia w związku z obowiązkiem realizacji wywozów nieczystości. Z ust Pani skarbnik padały słowa, których każdy mógł się spodziewać, gdyż wszystkie samorządy borykają się z podobnymi problemami i dotyczyły one bardzo wysokich stawek za odbiór czy przewóz śmieci do spalarni w Bydgoszczy.

Temat tej uchwały wywołał nijako radny Mirosław Pezacki, który pytał w swoich interpelacjach o wysokości stawek za śmieci i sprawy z tym związane. Stanowcze stanowisko zabrał także Prezes ZGKiM, który „grzmiał” i nie owijał w bawełnę, że wina za całe zamieszanie z gospodarką odpadami komunalnymi leży po stronie rządu a nie samorządów. Do tej wypowiedzi wrócimy w osobnym materiale.

Reasumując, radni podjęli uchwałę, która tylko doraźnie i na krótki okres finansuje ciągłość zadania. Zdaniem Pani skarbnik i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kcyni ten bardzo trudny temat będzie podlegał obradom na przyszłej sesji. Nie ma jednak wątpliwości, że opłaty za wywóz śmieci dla odbiorców indywidualnych wzrosną, zostaje jednak pytanie ile? Takich obliczeń nie podjęła się na tą chwilę „szefowa finansów gminy”, bo jak sama podkreślała sytuacja jest poważna. Przed Radą Miejską w Kcyni ciężki i niewdzięczny temat, bo rezultat ich prac jest raczej przesadzony.

Rada Miasta Wągrowiec uchwaliła stawki od 1 marca 2020 na poziomie 28 zł segregowane, 56 zł niesegregowane od osoby.

 

tekst i fot. Robert Koniec

 

--> wstecz