Środa, 24 lipca 2024 r. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

Niedziela Palmowa w kcyńskiej farze

Już po raz kolejny Niedziela Palmowa w naszej parafii była obchodzona w sposób bardzo wyjątkowy. Tym razem w przebiegu całej Liturgii udział wzięli nasi bracia – Żydzi i Arabowie. W swych charakterystycznych strojach: garniturach, białych koszulach, szatach, turbanach, oraz jarmułkach na głowach, które z języka aramejskiego oznaczają „szacunek wobec króla” uczestniczyli w Mszy Świętej dla dzieci o godz. 11:30.
Również sam ks. Marek Januchowski– nasz wikariusz wyglądał inaczej niż zwykle, mianowicie oprócz jarmułki miał na sobie chustę modlitewną zwaną Talit bądź Tałes przywiezioną z Jerozolimy, którą Żydzi używają do skupienia podczas modlitwy.
Cała Świątynia wypełniona była palmami, dzieci skrupulatnie przygotowały się do tego wielkiego wydarzenia, włożyły w to wiele pracy, czasu i serca. Na Mszy Świętej nie brakowało radosnych okrzyków wszystkich Parafian, a szczególnie tych najmłodszych: Hosanna , Hosanna – krzyczeli z radością, wznosząc swe ręce do góry.
Po odczytaniu Męki Pańskiej ks. Marek tradycyjnie zapraszając na środek dzieci przeprowadził z nimi homilię . Dzieci otrzymały jarmułki, aby przybliżyć wizualnie obraz braci Żydów. Podczas homilii opisana została symbolika przedmiotów wcześniej im nieznanych: jarmułek, chusty modlitewnej, arafatki arab.: Kefija oraz zostały przybliżone dokładnie tradycje Żydów jak i Arabów.
Na zakończenie został rozstrzygnięty konkurs na największą i najpiękniejszą palmę wielkanocną. Przyznano 3 pierwsze miejsca, kilka wyróżnień za które przyznano wartościowe, ciekawe nagrody, a dodatkowo każde dziecko otrzymało obrazek, oraz słodki upominek. Warto podkreślić, że największa palma miała prawie 4 m długości.
Msza Święta z udziałem Żydów i Arabów w charakterystycznych strojach, ponadto mnóstwo palm, którymi wypełniła się Świątynia spowodowało, że stworzył się niesamowity klimat, obraz podobny do tego sprzed wielu wieków, kiedy to sam Jezus Chrystus wjeżdżał do Jerozolimy.

materiał: www.fara-kcynia.pl

więcej zdjęć na www.fara-kcynia.pl

 

 

--> wstecz