Niedziela, 28 kwietnia 2024 r. Imieniny Bogny, Walerii, Witalisa

Nowoczesne technologie w usługach kurierskich

Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było wyobrazić sobie powszechne odbieranie przesyłek z urządzeń paczkowych, a tym bardziej bezdotykowo, z użyciem aplikacji mobilnej. Śledzenie przesyłek, jakie znamy dzisiaj dopiero raczkowało. Użytkownicy nie mogli również wyceniać nadania paczki u wielu przewoźników jednocześnie, korzystając z platform kurierskich. Dziś te rozwiązania są już standardem. Jakie kolejne nowoczesne technologie wkraczają do usług kurierskich na naszych oczach? Oto kilka przykładów!

Technologia RFID testowana przez Pocztę Polską

Technologia RFID polegające na identyfikacji obiektów przy pomocy fal radiowych sama w sobie nie stanowi nowości, ponieważ od dawna przy jej użyciu zabezpiecza się towary w sklepach stacjonarnych, a także stosuje ją w autoryzacji dostępu do budynków lub sejfów przy pomocy breloków czy kart. W branży logistycznej nie była dotąd powszechnie wykorzystywana. 

Trend ten zamierza odmienić Poczta Polska, która na początku roku zakończyła testy technologii w kilku swoich sortowniach. Listy, paczki i ładunki paletowe były oznaczane w ten sposób w sortowni początkowej, a następnie identyfikowane na kolejnych etapach drogi pokonywanej do adresata. Pozytywny wynik testów sprawia, że być może wkrótce RFID pojawi się w ponad 20 regionalnych i lokalnych sortowniach Poczty Polskiej, a następnie w ponad 7000 placówkach pocztowych, by usprawnić oraz przyspieszyć procesy logistyczne tego przewoźnika.

Prace nad sztuczną inteligencją w FedEx

Sztuczna inteligencja coraz śmielej wkracza do kolejnych obszarów gospodarki i codziennego życia. Branża kurierska nie pozostaje w tyle, a firma FedEx od kilku lat pracuje nad bardzo ciekawymi technologiami. Jedną z nich są niewielkie autonomiczne oraz – co ważne – ekologiczne pojazdy, zajmujące się doręczaniem przesyłek do klientów. 

We współpracy z Daimlerem oraz Volvo przewoźnik pracuje również nad autonomicznymi ciężarówkami, które być może pojawią się na szosie już w ciągu dekady. Kolejny intrygujący pomysł stanowią zintegrowane konwoje ciężarówek, spośród których tylko jedna jest kierowana przez człowieka, natomiast pozostałe poruszają się za swoim liderem. Co ciekawe, w niektórych amerykańskich biurach FedEx pojawili się już robotyczni członkowie załogi obsługujący zwroty.

Inteligentna paczka

Pod koniec 2022 roku zespół naukowców skupionych wokół Poznańskiego Instytutu Technologicznego zaprezentował projekt inteligentnej paczki. E-Pack to rozwiązanie, które zostanie zaproponowane branży e-commerce. Wykonane z tworzywa sztucznego opakowania wielokrotnego użytku będą nafaszerowane czujnikami, a do ich nadawania, zwracania i otwierania posłuży aplikacja mobilna. 

Wbrew pozorom jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ e-pack ma charakteryzować się dużą wytrzymałością, a klienci e-sklepów będą zobowiązani do zwrotu opakowania. Zastosowanie tej inteligentnej paczki znacząco ułatwi śledzenie przesyłek.

Większość technologii wkraczających do branży kurierskiej ma korzystnie wpłynąć na środowisko, ale również ograniczyć koszty transportu. Zanim zaprezentowane narzędzia wejdą do powszechnego użycia, na nadawaniu przesyłek można oszczędzać w inny sposób – porównując oferty wielu przewoźników na Sendit.pl. Ten partner dla klientów indywidualnych pozwala uzyskać wysokie rabaty za usługi kurierskie bez konieczności podpisywania umowy z jakimkolwiek przewoźnikiem.

– Artykuł sponsorowany

--> wstecz