Niedziela, 14 kwietnia 2024 r. Imieniny Bernarda, Martyny, Waleriana

Oszuści podszywają się pod policjantów

Oszuści wyłudzający pieniądze od osób starszych dotychczas powoływali się na wnuczków lub inne osoby z bliskiej rodziny. Tego typu oszustwa również jeszcze się zdarzają, jednak od jakiegoś czasu oszuści wymyślili sobie nowy sposób okradania. Otóż często informują, że są policjantami, czy też funkcjonariuszami centralnego biura śledczego policji i w ten sposób żerują na naiwności starszych osób.

Bardzo często zdarza się tak, że podczas rozmowy telefonicznej domniemany policjant, a tak naprawdę oszust, informuje, że rozpracowuje szajkę złodziei wyłudzającą pieniądze na tzw.: „wnuczka” i potrzebuje pomocy swojego rozmówcy. Prosi tym samym o wpłatę pieniędzy na wskazane konto, informując, że oszuści zostaną zatrzymani podczas pobierania tych pieniędzy, przez co osoby pomagające domniemanym policjantom nie stracą nic, ale za to bardzo pomogą funkcjonariuszom. Niestety starsi ludzie przez chęć pomocy fałszywym policjantom często tracą całe swoje oszczędności.

Nakielska policja informuje, iż w żadnym wypadku nie należy wierzyć tego typu telefonom. Policja nigdy nie działa w ten sposób, nigdy nie prosi o wpłaty pieniędzy na konta, czy też o przekazywanie gotówki w zamian za załatwienie jakichkolwiek spraw. To czy faktycznie mamy do czynienia z policjantami można w każdym momencie sprawdzić kontaktując się pod numerem alarmowym 997 z dyżurnym jednostki.

Oszuści czasem dzwoniąc do potencjalnych ofiar informują, że są policjantami i są na miejscu wypadku, który spowodował wnuczek rozmówcy. Jednocześnie pada informacja, że potrzebne są pieniądze na wypłacenie odszkodowania dla osób poszkodowanych w tym wypadku, aby uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności. Po pieniądze zazwyczaj zjawia się kolega domniemanego wnuczka, lub też osoba przedstawiająca się jako policjant.  

Policja przestrzega, że w taki sposób działają tylko i wyłącznie oszuści. Prawdziwi funkcjonariusze nie maja prawa pobierać żadnych opłat, czy też zaliczek na poczet odszkodowania dla pokrzywdzonych.

O każdym telefonie z próbą wyłudzenia pieniędzy należy niezwłocznie informować policję pod numerem alarmowym 997 lub 112.

sierż. szt. Justyna Andrzejewska
Oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji
w Nakle nad Notecią

--> wstecz