Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Otwarto dwie wystawy

Dwie wystawy otwarto w poniedziałek, 7 stycznia w GCKiB w Kcyni. Z inicjatywy Urzędu Miejskiego w miesiącu styczniu będzie można zwiedzać wystawy poświęcone tematyce odzyskania niepodległości oraz powstania wielkopolskiego. Jedna z wystaw pn. Kcynia kluczem do Wielkopolski została opracowana przez historyka p. Marcina Lisieckiego. Na planszach znajdziemy informacje m.in. o etapach powstania, sylwestrowym wyzwoleniu Kcyni i ważnych bitwach, dowódcach powstania oraz losach powstańców wielkopolskich. Wystawę można zwiedzać w sali GCKiB do 20 stycznia. Druga wystawa została opracowana i wypożyczona z Instytutu Pamięci Narodowej Delegatura w Bydgoszczy. Nazwa tej wystawy, która do 10 stycznia będzie dostępna w GCKiB, to: Należy stworzyć niepodległe państwo Polskie (…)  z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza  i Kujaw do Polski 1918-1920. 11 stycznia będzie eksponowana podczas koncertu z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego z udziałem Chóru Nadzieja i Tomka Kamińskiego.

Podczas otwarcia pan Maricn Lisiecki wygłosił wykład inauguracyjny, podczas którego szczegółowo opisał m.in. etapy wyzwolenia Kcyni w noc sylwestrową. Podkreślił także działania kcyńskiego samorządu w ostatnim czasie związane z upamiętnieniem powstania.

Burmistrz Kcyni Marek Szaruga otwierając wystawę podkreślił: Musimy pamiętać o naszych przodkach. Służyć temu mają różne inicjatywy, szczególnie w tak ważnym czasie, jakim jest świętowanie 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego.

Dyrektor GCKIB Ilona Kurdelska zachęciła do udziału w konkursie literackim „Mój dziadek był powstańcem”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele rodzin powstańczych.

Zred. Anna Duda-Nowicka UM w Kcyni

--> wstecz