Wtorek, 05 grudnia 2023 r. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Pamięć koniecznym warunkiem, by budować przyszłość

Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach po raz kolejny spełnił obowiązek wobec przeszłości, zachowując pamięć o tym, co działo się w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 na Krajnie i Pałukach, dla przyszłych pokoleń. 9 kwietnia 2016 r. w ramach projektu ,,Powstanie Wielkopolskie w obiektywie” dofinansowanego przez Powiat Nakielski odbyła się wycieczka do miejsc pamięci m.in. Szaradowo-Kcynia–Wagrowiec-Smogulec, której celem było oddanie hołdu poległym powstańcom, modlitwa, złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie zniczy. W projekcie udział wzięli członkowie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej, członkowie Parafialnego Zespołu Caritas przy Parafii św. Wita w Słupach, członkowie Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego im. Ks. Ludwika Sołtysińskiego przy Muzeum Ziemi Szubińskiej na czele z panią prezes Mariolą Polańską, uczniowie koła historycznego Gimnazjum nr 1 w Szubinie, wolontariusze Światowych Dni Młodzieży z Parafii św. Wita w Słupach oraz Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Łabiszynie pani Ewa Leżoń.
Partnerem w realizacji projektu jest Muzeum Ziemi Szubińskiej. Historię bohaterów Powstania Wielkopolskiego i Miejsc Pamięci związanych z powstaniem przybliżyła dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej pani Kamila Czechowska. Modlitwę za poległych powstańców poprowadził ks. kan. Leszek Kroll proboszcz Parafii św. Wita w Słupach. Upamiętnianie wydarzeń jest sprawą oczywistą. Św. Jan Paweł II w książce ,,Pamięć i tożsamość” pisał: ,,bez pamięci o przeszłości nie ma właściwej tożsamości- więc i teraźniejszości, i przyszłości”.
Propagowanie treści historycznych w środowisku lokalnym to jedno z głównych zadań jakie przyjął na siebie Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii św. Wita w Słupach. Wszystkie te wydarzenia i działania zmierzają do popularyzowania wiedzy o dziedzictwie narodowym, do upamiętniania postaci ,do pamięci o bohaterach walczących o naszą niepodległość. Realizacja tego typu projektów pozwala na budowanie więzi emocjonalnych z regionem, na kształtowanie dumy z ,,małej-wielkiej” historii. Historia jest budulcem, przestrogą na przyszłość, daje też szeroką wiedzę o człowieku, jego relacjach i postawach. Nasza historia z jednej strony trudna i bolesna, a z drugiej strony budulec dumy z heroicznych postaw polskich bohaterów. Projekt koordynowała prezes POAK Marlena Posadzy.

tekst: Marlena Posadzy
zdjęcia: Katarzyna Tatar, Kamila Czechowska, Aleks Janowiak

 

--> wstecz