Wtorek, 30 kwietnia 2024 r. Imieniny Balladyny, Lilli, Mariana

Patronem ronda w Kcyni będzie Tadeusz Pietrykowski. Wpłynął wniosek będzie uchwała

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że wpłynął do Rady Miejskiej w Kcyni od  Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego przy Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni o nadanie imienia Tadeusza Pietrykowskiego kcyńskiemu rondu. Chwilę po sesji Rady Miejskiej na portalu Urzędu Miejskiego w Kcyni opublikowany został artykuł poświęcony sylwetce Tadeusza Pietrykowskiego, który również u nas publikowaliśmy.

Do napisania kolejnego artykułu pt. „Rondo im. Tadeusza Pietrykowskiego? Wpłynął wniosek do Rady Miejskiej” z dnia 31 sierpnia 2020 roku zaispirowała mnie krótka informacja w sprawozdaniu Burmistrza Kcyni o spotkaniu z panem Zbigniewem Prusakiem- nauczycielem ze Szkoły Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni, w którym wróciłem do swoich publikacji z 2018 roku. Zaproponowałem wtedy mieszkańcom Kcyni przesyłanie propozycji nazwy ronda w Kcyni. Pomysł spotkał się z bardzo dużym odzewem i cyklicznie publikowałem już wtedy Państwa (nie moje) propozycje Patrona kcyńskiego ronda.

Pomysłów było dużo, sami Państwo zobaczcie.

-im. Józefa Piłsudskiego

-Kcyńskie,

-im. Jana Czochralskiego,

– im. Powstańców Wielkopolskich,

-Trzech Włodarzy,

-Szubińskie,

-Nakielskie,

-im. Jana Pawła II,

-Pałuckie,

-im. Klary Prillowej,

– im. Józefa Wizy,

-Macieja z Grochowa,

– im.Stefana Boguszyńskiego,

-im.Rynera i Jana,

-im.Rondo Pocztowe,

-im.Stefana Boguszyńskiego,

-im.Rynera i Jana,

-Rondo Pocztowe,

-im. Żołnierzy Niezłomnych lub Wyklętych,

-im.ks. Stanisława Sojki,

– im. Rotmistrza Witolda Pileckiego,

– Rondo Kujawskie,

-Rondo św. Idziego,

-Rondo im. Karola Wojtyły,

-Rondo dobrej zmiany,

-Rondo 755 lecia Kcyni

Dwa dni po publikacji mojego artykułu w dniu 31 sierpnia 2020 roku o przesyłaniu ponownych propozycji, co wydawało mi się naturalne w odniesieniu do tematu poruszonego podczas sesji otrzymałem telefon od Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kcyni Pana Jana Kuranta.

Przewodniczący Jan Kurant uświadomił mnie, że praktycznie podczas czerwcowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rada Miejska wstępnie przegłosowała projekty uchwały o nadaniu imienia Tadeusza Pietrykowskiego rondu w Kcyni, poinformowano o tym Zarząd Dróg Wojewódzkich. Zdaniem Pana Jana Kuranta była to jedna z czterech wniosków, które miały wpłynąć do Rady Miejskiej w Kcyni.

Państwa propozycji publikowanych na kcynia.info naliczyłem aż 26. Pisałem o tym, informowałem i zachęcałem do zgłaszania nowych pomysłów. Budowa ronda w Kcyni była długo wyczekiwaną inwestycją i tylko dlatego uważałem, że fajnie by było aby posłuchać tego co mówią mieszkańcy Gminy Kcynia. Oczywiście nie neguję postaci przyszłego Patrona ronda w Kcyni.

Na moje pytanie gdzie i kiedy była informacja, że Rada Miejska w Kcyni przyjmuje wnioski lub propozycje dotyczące patrona ronda w Kcyni przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni odpowiedział mi, że ani Burmistrz ani Rada nie ma takiego obowiązku i z tym się zgadzam.

Podczas sesji 24 września planowane jest podjecie uchwały w sprawie nadania imienia kcyńskiemu rondu. Patronem zostanie Tadeusz Pietrykowski.

Tadeusz Pietrykowski to postać wielce zasłużona dla Kcyni. Wychował się w kamienicy przy Rynku, w domu swoich rodziców Franciszki i Anastazji Pietrykowskich. Już jako nastoletni uczeń nakielskiego gimnazjum zaangażował się w działalność nielegalnej niepodległościowej organizacji, Towarzystwa Tomasza Zana. Realizując cele tej organizacji prowadził w Kcyni zajęcia z historii i literatury Polski dla uczniów kcyńskiej pruskiej podstawówki. W czasie Powstania Wielkopolskiego pełnił funkcję komendanta Kcyni i komendanta obozu jeńców niemieckich. W 1920 roku jako z kilkunastu mieszkańców Kcyni bierze udział w wojnie polsko-bolszewickiej. W 1922 roku Tadeusz Pietrykowski był jednym z inicjatorów budowy pomnika powstańców wielkopolskich na nowym cmentarzu kcyńskim. W 1928 roku, na zlecenie Magistratu Miasta Kcyni, Tadeusz Pietrykowski opracowuje pierwszą monografię historii miasta pt. „Z przeszłości Kcyni z okazji 666 rocznicy założenia miasta”, będącą do dzisiaj jednym z ważniejszych źródeł wiedzy o przeszłości Kcyni.

tekst.Robert Koniec

Zobacz jak powstawało rondo w Kcyni.

 

 

 

 

--> wstecz