Czwartek, 23 maja 2024 r. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Piesi bądźcie widoczni! Brak odblasku kosztować was może życie

Niestosowanie się do przepisów nakazujących pieszym wyposażanie się w odblaski, tym razem, zakończyło się mandatem. Mogło być dużo gorzej, bo poruszający się po zmroku, poza obszarem zabudowanym, w ciemnym ubraniu pieszy był prawie niezauważalny dla przejeżdżających kierowców. Policjanci apelują: Piesi bądźcie widoczni!

Znowelizowany w 2014 roku kodeks drogowy jasno precyzuje, że każda osoba, bez względu na wiek, poruszająca się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Odblaski te powinny być umieszczone w sposób widoczny dla kierujących.

Niestety nie wszyscy piesi o tym pamiętają, narażając się tym samym na utratę zdrowia, a nawet życia. Jako przykład posłużyć może zgłoszenie, jakie wczoraj (27.07.20) po 22:00 odebrał dyżurny nakielskiej komendy. Z informacji przekazanych przez zgłaszającego-kierowcę wynikało, że trasą Nakło-Chrząstowo przemieszcza się pieszy, którego w ogóle nie widać. Sprawdzić zgłoszenie pojechali patrolowcy.

Faktycznie na wskazanej trasie mundurowi ujawnili idącego pieszego. Mężczyzna co prawda poruszał się prawidłową stroną drogi i korzystał z pobocza, jednak ubrany w odzież ciemnego koloru i bez jakichkolwiek elementów odblaskowych był praktycznie niezauważalny. Tym samym 38-latek niewątpliwie stwarzał zagrożenie dla samego siebie, ale też dla kierowców, którzy w ostatnim momencie zauważywszy pieszego zmuszeni byli do wykonywania gwałtownych manewrów, by na niego nie najechać.

Spotkanie z mundurowymi zakończyło się dla sprawcy tej interwencji mandatem. Dla jego bezpieczeństwa, mundurowi odwieźli też mężczyznę do oddalonego o kilka kilometrów domu.

Sytuacja ta pokazuje, jak ważne jest, by piesi wyposażali się zgodnie z przepisami w elementy odblaskowe. Ich brak może kosztować życie. Na szczęście w opisanym przypadku szybka reakcja kierowcy uchroniła pieszego przed uszczerbkiem na zdrowiu.

podkom. Justyna Andrzejewska – Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

zdjęcie ilustracyjne

--> wstecz