Środa, 12 czerwca 2024 r. Imieniny Gwidona, Leonii, Niny

Płynąc pod prąd

Pokonanie przeszkody wodnej i rozpoznanie potencjalnych zagrożeń inżynieryjnych, to niewielka część wyzwań z jakimi przyszło zmierzyć się uczestnikom kursu doskonalącego rozpoznania inżynieryjnego w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W tygodniowym szkoleniu udział wzięło kilkunastu saperów z różnych brygad OT z całego kraju.

Saper jest jednym z podstawowych członków sekcji lekkiej piechoty, czyli tzw. „wspaniałej dwunastki”. Do jego zadań należy wykrycie zagrożeń, wytyczenie obejścia niebezpiecznego terenu oraz przygotowanie elementów do ewentualnego zniszczenia. Pododdział saperów wyposażony jest w zaawansowany sprzęt, wyróżniający się na szczeblu sekcji lekkiej piechoty. Podczas kursu doskonalącego rozpoznania inżynieryjnego, żołnierze mają okazję sprawdzić i rozwinąć dotychczas nabyte umiejętności.

„Jestem bardzo zadowolony, że mogłem uczestniczyć w tym kursie. Pomimo własnego doświadczenia, pojawiające się tutaj wyzwania potrafią zaskoczyć. Nie są to elementy, z którymi było nam dane spotkać się na co dzień. Szczególnie interesujący był dla mnie etap rozpoznania mostów i przygotowanie ich do ewentualnego zniszczenia.” – ocenił kursant 9. Łódzkiej Brygada Obrony Terytorialnej.

Jednym z wyzwań jakie czekało na Terytorialsów było rozpoznanie przeszkody wodnej i podjęcie działań przygotowujących do przeprawy. W tym celu żołnierze musieli zmierzyć spadek linii brzegowej, jej szerokość, głębokość oraz prędkość nurtu. Do wykonania tego zadania kursanci wykorzystywali między innymi pontony wojskowe, dalmierze oraz taśmy miernicze. Szkolenie zostało przeprowadzone we współpracy z Państwową Strażą Pożarną.

„W mojej brygadzie jestem saperem i cieszę się, że mogę dalej rozwijać swoje umiejętności. Z pewnością ciekawym doświadczeniem jest działanie nie tylko na twardym gruncie, ale również na wodzie. Jest to całkowicie nowe wyzwanie, ale również doskonała okazja, aby zyskać nową wiedzę.”– stwierdziła żołnierz 14. Zachodnio-pomorskiej Brygada Obrony Terytorialnej.

Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.

Tekst/zdjęcia: szer. Jan Nowakowski

--> wstecz