Poniedziałek, 14 października 2024 r. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Podatek VAT a formularz VAT-R, kogo dotyczy? Sprawdź!

Założenie własnej działalności gospodarczej to nie lada wyzwanie. Nie chodzi tu tylko o to, aby zdobyć klientów, którzy jak na razie korzystają z możliwości jakie zapewniają inne firmy. To już na samym wstępie konieczność dopełnienia ogromnej liczby formalności, dzięki czemu będzie można działać zgodnie z określonymi przepisami prawa. Jednym z takich obowiązków jest rejestracja VAT. Należy pamiętać o tym, że w związku z tym należy wypełnić formularz VAT-R. Jak tego dokonać? Co należy zrobić krok po kroku? Oto zestaw informacji, jakie przydać się mogą każdemu przedsiębiorcy.

Podatek VAT – podstawowe informacje

Aby móc udzielić właściwych informacji każdej osobie, która przymierza się do prowadzenia własnej działalności, należy w pierwszej kolejności wyjaśnić czym jest podatek VAT i co dokładnie jest z tym związane.

Podatek VAT (Value Added Tax) jest to system podatkowy. Mają z nim do czynienia nie tylko Polacy, ale także inne kraje i to na całym świecie. Jak więc widać, Polska nie jest wyjątkiem, który dąży tylko do tego, aby od obywateli wyciągnąć dodatkową kwotę pieniędzy. Często można spotkać się ze sformułowaniem, że jest to tak naprawdę podatek konsumpcyjny. Wszystko przez to, że jest to opłata, która pobierana jest na etapie sprzedaży towarów i świadczenia usług. Jest to tak naprawdę podatek, który jest znany już od wielu lat i są określone zasady jego nakładania na wszystkich przedsiębiorców. Chodzi bowiem o nałożenie wartości dodanej przez przedsiębiorców na różnych etapach produkcji i dystrybucji towarów lub usług.

Jest jedna bardzo ważna informacja – każdy przedsiębiorca musi tak naprawdę zapłacić podatek, który stanowi różnicę „pomiędzy wartością sprzedaży produktów/usług a wartością zakupu materiałów i usług niezbędnych do ich wytworzenia”. Tematyka wydaje się skomplikowana. Taka faktycznie jest, ale nie ma szans na to, aby ruszyć z prowadzeniem własnej firmy, jeżeli tego typu kwestie nie zostaną uzgodnione.

Stawki podatku VAT

Często można spotkać się z określeniem, że podatek VAT to tak naprawdę „złodziejskie pieniądze”, które pobierane są przez państwo. Pomimo takiej opinii, nie można pomijać tego faktu, że są to kwoty, jakie stanowią bardzo ważne źródło dochodu dla każdego kraju. Mowa tu nie tylko o Polsce, ale także o innym miejscu. No cóż, każdy chciałby te kwoty zatrzymać dla siebie. Z drugiej jednak strony, gdyby nie podatek VAT to całkiem możliwe, że kasy wielu krajów mogłyby świecić pustkami.

Rejestracja VAT to proces skomplikowany. Zanim jednak do tego dojdzie, należy zapoznać się z tematem stawek podatku VAT, jakie obowiązują w Polsce. Jest ich kilka rodzai i stawki procentowe zależne są od rodzaju usług/towarów z jakimi przedsiębiorca ma do czynienia. Cała lista prezentuje się w następujący sposób:

  • 23%, czyli stawka nazywana podstawową – najwyższa stawka podatku VAT, którą zostaje objęta ogromna ilość produktów, dla przykładu wymienić tu można m.in. elektronikę, odzież, a nawet usługi gastronomiczne;
  • 8%, czyli stawka obniżona – tą stawką podatkową objęte są towary/usługi, jakie zalicza się do kategorii o niższym znaczeniu społecznym lub kulturowym, wśród przykładowych elementów można tu wymienić m.in. wodę pitną, żywność podstawową, niektóre usługi medyczne;
  • 5%, czyli stawka preferencyjna – dedykowana jest dla specjalnych kategorii towarów i usług, przykładowo można tu wymienić refundowane usługi hotelarskie, czy też niektóre usługi transportowe;
  • 0%, czyli VAT zerowy – jedna z najbardziej pożądanych stawek, ponieważ można mieć pewność, że od tych towarów/usług nie jest pobierany żaden podatek VAT, taka stawka nałożona jest na dostawy towarów państw trzecich lub niektóre usługi finansowe;
  • podatek zwolniony – takie kategorie usług/towarów, jakie nie są objęte żadną stawką podatkową, nie należy tej grupy mylić z VAT zerowym, mowa tu m.in. o usługach edukacyjnych, dostawy produktów, jakie przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych.

Rejestracja VAT w 2023 roku – czego można się spodziewać?

Skoro znane są już stawki podatkowe, czas sprawdzić, jak wygląda proces rejestracji VAT. Na szczęście, nie ma się do czynienia ze skomplikowanym procesem. Proces ten może zostać przeprowadzony na dwa sposoby:

  • podczas osobistej wizyty w Urzędzie Skarbowym,
  • dzięki skorzystaniu z usług platformy e-usługi Ministerstwa Finansów.

Która z tych opcji jest korzystniejsza? Wszystko uzależnione jest od indywidualnych preferencji. Nie każdy ma czas i sposobność na to, aby osobiście odwiedzić US, dlatego może on skorzystać z możliwości wyboru drogi elektronicznej. Rejestracja płatnika VAT w Polsce to:

  • w pierwszym kroku należy założyć firmę,
  • drugi obejmuje wybór właściwego rodzaju VAT,
  • trzeci krok to złożenie wniosku VAT-R.

Potem pozostanie już tylko czekać na odpowiedź ze strony urzędu, czy decyzja została rozpatrzona.

Formularz VAT-R – co należy wiedzieć na jego temat?

Formularz VAT-R dedykowany jest dla nowo powstałej firmy (niezależnie od jej wielkości), które chcą dokonać zgłoszenia rejestracji podatku VAT. Składa się go do Urzędu Skarbowego, który dzięki temu wie, że dana osoba chce rozpocząć prowadzenie legalnej działalności na terenie kraju.

Wydanie decyzji przez US jest równoznaczne z tym, że od tej pory przedsiębiorca będzie zobowiązany do opłacania i rozliczania podatku VAT. Tak, pewne kwestie dla osób, jakie na co dzień nie mają z tym do czynienia, wydają się skomplikowane. Będzie można jednak sobie z nimi poradzić, jeżeli uzyska się wsparcie profesjonalnego biura rachunkowego – https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online.

Warto przyjrzeć się dokładnie samemu wnioskowi, aby wiedzieć, co on tak naprawdę zawiera i czego dowie się dzięki temu US. W VAT-R umieszcza się następujące informacje:

  • nazwa i adres firmy;
  • numer NIP, jeżeli takowy został już nadany;
  • rodzaj działalności gospodarczej;
  • prognozowany obrót (w jego ustaleniu pomocne może okazać się biuro rachunkowe);
  • rodzaj podatku VAT.

Samo wypełnienie formularza nie powinno stanowić dla żadnego przedsiębiorcy problemu. Ewentualne wątpliwości można rozwiać dzięki  https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy.

Jak złożyć VAT-R drogą internetową? Szczegółowa instrukcja

Oto instrukcja krok po kroku, dzięki czemu formularz VAT-R będzie można złożyć online, w zaciszu własnego domu:

  1. Należy wejść na biznes.gov.pl, gdzie należy odnaleźć  “zmień dane w CEIDG”. Teraz należy nacisnąć przycisk „Rozpocznij”.
  2. Potem trzeba się zalogować na konto i zapoznać z informacjami, które zawsze można znaleźć na początku.
  3. Teraz czas na wybór “chce edytować wpis, wysłać dokumenty do ZUS, lub urzędu skarbowego”. Należy wskazać datę zmiany, aby móc dalej kontynuować.
  4. Teraz nastąpi wybór “podatek VAT, VAT-R”.
  5. Użytkownik musi wskazać faktyczne miejsce zamieszkania oraz zaznaczyć “ubezpieczenie społeczne ZUS”.
  6. Wybrać dedykowany US oraz wybrać “rejestracja podatnika VAT”.
  7. Trzeba pamiętać o tym, aby w miejscu gdzie znajduje się “chcę zarejestrować się jako podatnik zwolniony z VAT”, należy zaznaczyć kwadrat z napisem „NIE”.
  8. Tutaj trzeba będzie podać dane swoich rodziców.
  9. Czas na  “wybierz tytuł podatkowy”, gdzie trzeba wybrać kolumny z numerem 29 i 36 „”(jeżeli zakładając działalność gospodarczą od razu wiadomo, że będzie się świadczyć usługi doradcze lub usługi niepodlegające pod zwolnienie z VAT i nie ma się prawa do skorzystania ze zwolnienia”), kolumnę 33 (jest ona dedykowana dla tych osób, jakie do rejestracji podchodzą dobrowolnie) lub kolumny z numerem 35 i 36 (są one przeznaczone dla tych osób, jakie korzystają już ze zwolnień, ale mają zamiar wprowadzić usługi doradcze).
  10. Wskazanie daty rozpoczęcia obowiązku podatkowego. Nie może być ona 1 dzień późniejsza niż bieżąca. Należy pamiętać o tym, że osoby, których specjalnością są usługi doradcze lub niepodlegające zwolnieniu z VAT zgłoszenie musi zostać złożone z datą rozpoczęcia działalności. Czasem wniosek złożony jest po czasie. Całkiem możliwe, że we wniosku wprowadzenie daty wstecznej nie będzie możliwe, dlatego należy kontaktować się bezpośrednio z US.
  11. Miejsce, gdzie można znaleźć “zwolnienie z usług finansowych, o których mowa w ustawie o VAT” przeznaczone jest faktycznie dla tych osób, które świadczą jedną ze wskazanych usług. Wtedy należy ten punkt zaznaczyć. Jeżeli nie, całość należy pominąć.
  12. “Wybieram metodę kasową rozliczenia podatku VAT” – tutaj decyzję należy podjąć samodzielnie, wciskając TAK, jeżeli ktoś faktycznie będzie chciał się na to zdecydować lub też NIE.
  13. „Szczególne procedury” odnosi się do osób, jakie faktycznie będą miały z nimi na co dzień do czynienia.
  14. „Chcę zarejestrować się do VAT-UE” – to opcja dla tych przedsiębiorców, jakie są pewne tego, ze faktycznie będą miały do czynienia z transakcjami zagranicznymi. Można na razie ten punkt ominąć, jeżeli ktoś wie, że z takimi rzeczami na co dzień nie będzie mieć do czynienia.
  15. Przewidywana data rozpoczęcia jest taka sama, jak w przypadku tytułu obowiązku podatkowego.
  16. „Miesięczna deklaracja VAT” – wybrać pierwszy miesiąc, kiedy taki dokument zostanie faktycznie złożony.
  17. Wybór właściwego Urzędu Skarbowego – można ten etap pominąć, ale jest to niewskazane, ponieważ w razie jakichkolwiek nieścisłości urzędnikowi łatwiej będzie skontaktować się z podatnikiem.
  18. „Rezygnuję ze złożenia wniosku o wydanie potwierdzenia rejestracji do VAT” – można z tego zrezygnować, ponieważ wszystko będzie można znaleźć na własnym koncie.
  19. „Tak, składam oświadczenie” – wybór końcowy.
  20. Sprawdzenie poprawności danych.
  21. Elektroniczny podpis i wysłanie wniosku.

Specjaliści z https://www.ifirma.pl/formularz-vat-r-rejestracja-do-vat-w-2023-roku pomogą w złożeniu takiego wniosku osobom, jakie mogą mieć z tym problem.

Rozliczenie podatku VAT w Polsce

Czyli jedna z najbardziej znienawidzonych czynności przez przedsiębiorców. Można tego dokonać samemu, jednak lepiej z tego zrezygnować, powierzając to zadaniem specjalistom z https://www.ifirma.pl/ksiegowosc-online .Są to osoby, które mają doświadczenie i doskonale będą zdawać sobie sprawę z tego, jak należy dopełnić formalności, aby nie powstały żadne niejasności.

Materiał sponsorowany.

--> wstecz