Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Pomóżmy wyremontować kościół w Gołańczy

Jak już informowaliśmy mieszkańców Gminy Kcynia w kościele w Gołańczy pożar strawił zabytkowe 9-głosowe organy z XVIII wieku, które ponad dwa lata remontowano. Światło dzienne dnia następnego ukazało obraz strat jakie powstały w wyniku pożaru. Gołanieccy strażacy ochotnicy z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem przystąpili do prac porządkowych swojej świątyni.

W Wielki Czwartek oraz przez całe święta msze będą odprawiane w sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Gołańczy. To dla mieszkańców tego miasta szczególnie trudny okres i święta, które zapamiętają na całe życie.

Jeszcze w dniu pożaru powstała inicjatywa zbiórki pieniężnej potrzebnej na remont kościoła i cieszy się ona sporym zainteresowaniem. Ludzie wpłacają różne kwoty, bo każda złotówka się liczy. Zachęcamy Państwa do przyłączenie się do wsparcia „po sąsiedzku”. Osoby zainteresowanie odsyłamy do specjalnego linku https://zrzutka.pl/84dcme

Ksiądz proboszcz Roman Lidziński, podczas liturgii wielkoczwartkowej poinformował, że Biskup Diecezji Bydgoskiej Jan Tyrawa podczas dzisiejszej wizytacji w Gołańczy postanowił, że w diecezji zostanie ogłoszona specjalna zbiórka na rzecz parafii w Gołańczy.

Proboszcz uzyskał przy tym zgodę na prowadzenie działań związanych ze sprowadzeniem do naszej świątyni organów z likwidowanych kościołów w Holandii lub Belgii – organów większych i bardziej dopasowanych do wielkości naszego kościoła.

Samo odnawianie będzie prowadzone krok po kroku. Najpierw, po świętach nastąpi oczyszczanie kościoła ze zwisających i odpadających tynków. Następnie wyniesione zostaną ławki do oczyszczenia i wymiany okładzin przesiąkniętych dymem. Konserwator zabytków wskazywał już na pewne rozwiązania dotyczące oczyszczenia kościelnych fresków, zastosowanych z powodzeniem w innym obiekcie.- czytamy na www.facebook.com/MojaGolancz

tekst. Robert Koniec

fot. https://www.facebook.com/MojaGolancz

fot. OSP Gołańcz

--> wstecz