Niedziela, 19 maja 2024 r. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

Poranna akcja w Dniu Strażaka

W Dzień Strażaka w godzinach porannych strażacy z Kcyni zostali wezwani do groźnie wyglądającego pożaru. Dym okrył sporą częścią miasta i był widoczny z kilku kilometrów. Na szczęście był to tylko pożar sadzy w kominie i nikomu się nic nie stało. Sytuacja jednak była na tyle poważna, że ewakuowano część mieszkańców bloku przy ulicy Sądowej w Kcyni ze względu na bardzo duże zadymienie. Strażacy ewakuowali kobietę poruszającą się na wózku inwalidzkim a pozostała część mieszkańców o własnych siłach wyszła na zewnątrz budynku. Część z nich udało się do swoich rodzin lub znajomych. Nie było potrzeby wzywania pomocy medycznej.

Działania strażaków z OSP w Kcyni oraz JRG w Szubinie polegały na wygaszeniu pieca C.O Wysoka temperatura pieca i przewodu kominowego oraz duża zawartość zasobnika z materiałem opałowym spowodowała dość długie i trudne działania strażaków. Strażacy do działań wykorzystali podnośnik hydrauliczny Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Szubinie. Na miejsce akcji dojechał Zastępca Dowódcy JRG w Szubinie asp.sztab.Jerzy Bejmowicz. Po wygaszeniu paleniska i oddymieniu kotłowni, komina i klatki schodowej udało się całkowicie zakończyć akcję.

Na miejsce pożaru przybył także Burmistrz Marek Szaruga, który zaniepokoił się bardzo dużym zadymieniem. Na ulicy Sądowej pracowała także policjantka z Komisariatu Policji w Kcyni. W rozmowie telefonicznej z Panem Kominiarzem Maciejem Tubiszewskim otrzymaliśmy informację, że w takich przypadkach Wspólnota Mieszkaniowa zobowiązana jest do zlecenia przeglądu kominowego zakładowi kominiarskiemu, który dokona próby szczelności komina. Kcyński Zakład Kominiarski nie obsługuje wspólnoty, w której doszło dziś do pożaru sadzy w kominie.

Panowie i Panie Strażacy. Z okazji Waszego święta życzymy Wam aby Was nigdy nie zabrakło, a Wasza służba bliźniemu była zawsze doceniana przez społeczeństwo.

tekst i fot.Robert Koniec

fot. czytelnicy portalu kcynia.info

--> wstecz