Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r. Imieniny Adolfiny, Odetty, Wacława

Zobacz film z zebrania w sprawie podziału sołectwa Górki Zagajne

W świetlicy wiejskiej w Górkach Zagajnych odbyło się zebranie poświęcone głośniej sprawie utworzenia nowego sołectwa Górki Dąbskie. Temat podzielenia sołectwa, które tworzą mieszkańcy dwóch Górek- Zagajnych i Dąbskich urodził się kilka dni po zebraniu wyborczym, którego owocem był wniosek złożony na biurko burmistrza Kcyni Marka Szarugi o wydzielenie dwóch odrębnych sołectw.

Długo by pisać o przebiegu zebrania, z którego jednoznacznie wynika, że mieszkańcy dwóch miejscowości delikatnie mówiąc maja duże trudności we wzajemnej współpracy. W czasie zebrania, któremu przewodniczył burmistrz Marek Szaruga, a uczestniczyło w nim pięciu radnych Rady Miejskiej w Kcyni oraz pani zastępca burmistrza Bogna Adamska i sekretarz Rafał Heftowicz wypowiadali się mieszkańcy sołectwa. Wypowiedzi było dużo, ale były to głównie wzajemne oskarżenia o działalność na rzecz społeczeństwa sołectwa. Z minuty na minutę emocje rosły, a z wypowiedzi uczestników zebrania można było usłyszeć głosy rozczarowania, wzajemnych pretensji, osobistych relacji lub nieprzyjemnych stwierdzeń, których nie będziemy cytować, ale pokażemy w najbliższym czasie w relacji filmowej.

Gorącą dyskusję poprzedził sekretarz Rafał Heftowicz, który odczytał złożony do burmistrza wniosek i dokładnie wyjaśnił skomplikowane procedury w przypadku wydzielenia odrębnego sołectwa. Nad emocjami wypowiadających się osób starał się panować Marek Szaruga, którego wspierał Przewodniczący Rady Miejskiej Zbigniew Witczak. W ogniu dyskusji nie udało się dojść do wspólnych wniosków. Nie pomogły także ciepłe słowa o zgodzie i wzajemnym szacunku wśród mieszkańców sołectwa, które zebrani usłyszeli z ust pani sołtyski i radnej Doroty Tecław.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia wypowiedzi dla Radio Nakło i itv kcynia sołtysa oraz filmu z zebrania w Górkach Zagajnych.

tekst i fot. Robert Koniec

--> wstecz