Czwartek, 20 czerwca 2024 r. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Profesor Jan Czochralski patronem gdańskiej podstawówki

2 wrzesnia w Gdańsku miała miejsce niezwykle ważna uroczystość dla uczniów oraz kadry jednej z tamtejszych szkół podstawowych. Mowa o jednej z najstarszych szkół w Gdańsku, Szkole Podstawowej nr 82, działającej przy ul. Radarowej 26, która świętowała 195-lecie swojego istnienia. Otrzymała również imię prof. Jana Czochralskiego.

Uroczystości jubileuszowe zorganizowano od rana w gmachu Nowego Ratusza, który jest siedzibą Rady Miasta Gdańska. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, a także Prezydent Gdańska p. Paweł Adamowicz, przewodniczący gdańskich radnych p. Bogdan Oleszek i wielu zaproszonych gości, w tym:Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga, wnuczka profesora Jana Czochralskiego p. Anna Zielińska, Dyrektor SP w Kcyni p. Michał Poczobutt oraz radny p. Jan Kurant.

Szkoła nieprzypadkowo wybrała na swojego patrona prof. Jana Czochralskiego, wybitnego polskiego naukowca nazywanego ojcem elektroniki, znanego przede wszystkim z metody wzrostu kryształów, stosowanej dziś na całym świecie w produkcji urządzeń elektronicznych. Dzięki jego odkryciom dziś cały świat może korzystać m.in. z telefonów komórkowych. Podstawówka współpracuje bowiem obecnie m.in. z firmą Intel oraz Politechniką Gdańską, kładąc duży nacisk na naukę przedmiotów ścisłych.

Podczas dzisiejszej uroczystości Prezydent Adamowicz nie ukrywał, że jego zdaniem szkoła idzie w dobrym kierunku, stawiając na nauki ścisłe.

„To one są kluczem do rozwoju regionu i kraju, chociaż o naukach humanistycznych też nie możecie zapomnieć. Prof. Czochralski to symbol nauki i pracowitości, a jego odkrycia przyczyniły się do rozwoju szeroko pojętej informatyki” – mówił pan Prezydent.

Podczas uroczystości p. Paweł Adamowicz wręczył dyrektor szkoły p. Agacie Markiewicz-Babło – Medal Prezydenta Gdańska.

Przewodniczący Rady Miasta Gdańska p. Bogdan Oleszek, przypomniał, że patron szkoły został wybrany w powszechnych wyborach, w których wzięli udział uczniowie oraz ich rodzice. Uchwałę w sprawie nadania Szkole Podstawowej nr 82 imienia prof. Czochralskiego Rada Miasta podjęła 26 lutego 2015 r.

„Spełniają się marzenia mojej rodziny, by każdy Polak wiedział, kim był mój dziadek, Jan Czochralski. Jest on porównywany za granicą m.in. do Mikołaja Kopernika i Marii Curie-Skłodowskiej” – mówiła wnuczka profesora p. Anna Zielińska.

Burmistrz Kcyni odczytał grawrton skierowany do uczniów, kadry oraz przybyłych na uroczystość gości.

Szanowny Panie Prezydencie!

 Panie Przewodniczący Rady Miasta Gdańska!

 Drodzy Pracownicy, Rodzice i Uczniowie

 Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku – Klukowie!

 

Z wielką radością i wdzięcznością przyjęliśmy informację o nadaniu waszej szkole imienia prof. Jana Czochralskiego – naszego rodaka, wielkiego Polaka, światowej sławy uczonego w dziedzinie metalurgii, chemii, fizyki i krystalografii, ojca światowej mikroelektroniki i wynalazcy.
Dokonane przez niego odkrycie metody wyciągania monokryształów z fazy ciekłej pozwoliło kolejnym naukowcom w wieku XX wprowadzić świat w technologie wieku XXI.
Inicjatorom pomysłu i Radzie Miasta Gdańska gratulujemy wyboru patrona, podjęcia decyzji i stosownej uchwały.
Dyrekcji szkoły, Radzie Rodziców i uczniom życzymy dalszego wszechstronnego rozwoju pod patronatem naszego rodaka – przedwojennego profesora i doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej, który po latach pogardy i upodlenia został zrehabilitowany i dołączył do panteonu uczonych polskich.

Po uroczystościach w Nowym Ratuszu, dalsza ich część miała miejsce już w szkole.

 

źródło: kcynia.pl

Tekst: Ewa Hałas,

Zdjęcia: za zgodą oraz dzięki uprzejmości SP w Gdańsku (oficjalny profil SP Nr 82 w Gdańsku na facebooku)

 

--> wstecz