Piątek, 26 kwietnia 2024 r. Imieniny Marii, Marzeny, Ryszarda

Profilaktyka osteoporozy – jakie produkty jeść, a jakich unikać.

Osteoporoza to choroba dotycząca głównie ludzi starszych. Najczęściej dotyka kobiety po menopauzie, rzadziej chorują mężczyźni. Osteoporoza jest chorobą układu szkieletowego. Zmniejsza się gęstość kości i spójność tkanek, dlatego dużo łatwiej o złamania. Choroba we wczesnym stadium nie daje objawów, dlatego wykrywa się ją najczęściej właśnie w przypadku złamania, gdy zleca się badanie gęstości kości. Aby zapobiec rozwojowi osteoporozy, należy odpowiednio wcześnie wdrożyć profilaktykę. Bardzo ważna jest właściwa dieta przy osteoporozie. Istotne jest spożywanie produktów bogatych w wapń.

Jakich produktów należy unikać?

  • Należy unikać tych produktów, które utrudniają wchłanianie się wapnia do organizmu. Takim produktem jest sól. Solimy za wiele, a sól wpływa negatywnie na nasz organizm i jest w dużej mierze odpowiedzialna za utratę wapnia. Nie sposób ugotować ziemniaków bez soli, ale już pomidora czy ogórka niekoniecznie musimy posolić. Jest to jedynie kwestią przyzwyczajenia.
  • Niestety, szkodliwa jest również kofeina. Picie kawy w niewielkich ilościach (do 300 mg dziennie) nie jest problemem. Wiadomo jednak, że osoby uzależnione od kawy wypijają jej znacznie więcej, a to skutecznie wypłukuje wapń z organizmu. Podobnie działa mocna herbata, którą też należy pić z umiarem.
  • Alkohol szkodzi, wiadomo. Przy osteoporozie też. Wypłukuje z organizmu nie tylko wapń, lecz i inne cenne minerały. Oczywiście, jak w przypadku kawy, cenne jest umiarkowanie i zdrowy rozsądek.
  • Napoje gazowane. Zawierają fosfor, który powoduje, że wraz z moczem wydalany jest wapń.

Jakie produkty są zalecane w profilaktyce osteoporozy?

  • Przede wszystkim produkty mleczne, zawierające duże ilości wapnia. Wchłanianie wapnia znacznie poprawia laktoza, czyli cukier mleczny. Znajdziemy ją w mleku, jogurtach, kefirach, maślance, białym serze
  • Wskazane jest spożywanie warzyw i owoców w dużej ilości. Są jednak takie, które mogą zaszkodzić. To m.in. szczaw, rabarbar, buraki, szpinak. Zawierają szczawiany, które utrudniają wchłanianie wapnia.
  • Niektóre tłuszcze nienasycone roślinne: olej rzepakowy, oliwa z oliwek.
  • Produkty bogate w witaminę D, niezbędną dla utrzymania właściwej gęstości kości. Większość Polaków ma niedobór tej witaminy. W okresie zimowym można zażywać witaminę D w tabletkach lub kroplach. Produktami bogatymi w witaminę D są tłuste ryby – makrela, sardynki, śledzie, węgorze, łososie oraz mleko, jajka, tran.
  • Produkty bogate w witaminę C, odpowiedzialną za produkcję kolagenu. Jego niedobór uszkadza tkankę kostną. Witamina C obecna jest przede wszystkim w owocach i warzywach.
  • Ważne jest dostarczenie organizmowi witaminy K i magnezu.Witaminę K znajdziemy m.in. w jajach, wątróbce, sałacie, brokułach, kapuście. Dużo magnezu zawiera kasza gryczana, płatki owsiane, orzechy, migdały, słonecznik, kakao czy gorzka czekolada.
  • Jeżeli nie wyobrażamy sobie diety bez mięsa, warto postawić na chude mięso – drób, dziczyzna, chuda wołowina i wieprzowina, oraz na chudą wędlinę. Lepiej unikać smażenia, panierowania i tłustych sosów.

Należy podkreślić, że w profilaktyce osteoporozy nie mniej ważny od właściwej diety jest ruch i aktywność fizyczna.

Materiał partnera.

--> wstecz