Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Promocja zdrowia w naszej gminie

Zadania władz publicznych w zakresie promocji zdrowia wynikają z ustawy i obejmują m.in. promocję zdrowia i profilaktykę. Promocja zdrowia obejmuje działania umożliwiające poszczególnym osobom i społeczności zwiększenie kontroli nad czynnikami warunkującymi stan zdrowia i przez to jego poprawę, promowanie zdrowego stylu życia oraz środowiskowych i indywidualnych czynników sprzyjających zdrowiu (art. 18d ust. 1 pkt 2 u.z.o.z.) . Zadania władz publicznych w zakresie zapewnienia równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej obejmują w szczególności promocję zdrowia i profilaktykę, mające na celu tworzenie warunków sprzyjających zdrowiu. Edukacja publiczna znajduje się w katalogu zadań własnych gminy, powiatu i samorządu województwa.

W najbliższym czasie proponujemy Państwu następujące działania z zakresu promocji zdrowia (o każdym z nich szerszej na plakatach, Facebooku oraz na www.kcynia.pl):

– panie w wieku 50-69 lat, które w ciągu ostatnich 2 lat nie korzystały z bezpłatnej mammografii, zapraszamy do udziału w bezpłatnych badaniach mammograficznych, które przeprowadzone zostaną w dniu  7 marca 2019 r.(czwartek)  w mammobusie ustawionym koło NZOZ „Nasza Przychodnia” ul. Nowa  w Kcyni. Kobietom spoza grupy refundowanej oferujemy badania odpłatnie w kwocie 80 zł. Dysponujemy mammobusem wyposażonym w nowoczesny, ucyfrowiony aparat mammograficzny, wykwalifikowaną kadrę z wieloletnim doświadczeniem oraz posiadamy bieżący certyfikat jakości.

Postój mammobusu zaplanowany jest w godz. 9.00-16.30. Badania przeprowadzi  firma MEDICA. Szczegółowe informacje tel.  42 254 64 00 tel. 517 544 004 e-mail rejestracja@salvemedica.pl

– najbliższy pobór krwi RCKiK w Bydgoszczy odbędzie się w naszej gminie w dniu 13 marca – środa  (rejestracja dawców w godz. 13.00 – 17.00). Zapraszamy  na Rynek w Kcyni, gdzie ustawiony będzie krwiobus. Przypominamy, iż dawcą może zostać każda osoba ciesząca się ogólnym dobrym stanem zdrowia w wieku od 18 do 65 lat. Do oddania krwi należy zgłosić się po lekkostrawnym posiłku, wymagany jest też dokument tożsamości ze zdjęciem oraz numerem PESEL.

– od początku marca ruszamy z kolejną edycją marszów nordic walking. Tym razem chodzić będziemy 2 razy w tygodniu w wyznaczonych dniach i godzinach, w 2 grupach marszowych: I grupa NW (poziom fitness), skupiająca osoby, które miały już kontakt z kijkami, chodzą regularnie, szybko i często; II grupa NW  (poziom zdrowotny), skupiająca osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę z NW, jak również seniorów – tu liczyć się będzie głównie technika marszu, relaks, jak również poprawa kondycji i stanu zdrowia uczestników. Podczas każdego marszu przejdziemy ok. 6 km. Będzie możliwość wypożyczenia kijków na czas marszu. Spacery z certyfikowanych instruktorem NW obejmować będą rozgrzewkę, marsz, indywidualną korektę techniki chodu, jak również ćwiczenia rozciągające na zakończenie zajęć. Zajęcia będą bezpłatne dla uczestników. Wśród osób regularnie biorących udział w marszach rozlosujemy nagrody (m.in. plecaki i kije NW) oraz gadżety promocyjne GminyZachęcamy mieszkańców w każdym wieku do spróbowania tej formy aktywności. Chodzić będziemy przez 4 miesiące.

Szczegóły już wkrótce na plakatach i na www.kcynia.pl oraz na Facebooku.

– rodziców niemowląt, jak również rodziców którzy oczekują potomstwa, zapraszamy na cykl wyjątkowych warsztatów z centrum macierzyństwa „Przy kobiecie”:

Pierwszy warsztat  „Aktywny poród – plan porodu” zaplanowany jest w dniu 1 marca 2019 (piątek) w godzinach 10.00-13.00 sala nr 1 Urząd Miejski w Kcyni

Drugi warsztat z chustonoszenia dzieci i niemowląt odbędzie się w dniu 21 lutego 2019 (czwartek) w godzinach 10.00-12.30

Trzeci warsztat z pielęgnacji noworodka zaplanowaliśmy w dniu 7 marca 2019 (czwartek) w godzinach 12.00-15.00

Zapisy na każdy z warsztatów pod numerem tel. 52 589 37 30. Nie trzeba brać udziału w całym cyklu, a tylko w wybranym warsztacie. UWAGA! Liczba miejsc ograniczona! Warsztaty są bezpłatne dla uczestników. Zapraszamy zarówno mamy, jak i ojców.

– zapraszamy także do udziału w wiosennym konkursie pn. „Mam apetyt na zdrowie”. W max. 3 zdaniach opiszcie jakie cele zdrowotno – sportowe stawiacie sobie na 2019 rok. Może zamierzacie zacząć biegać? A może już biegacie a waszym celem jest maraton bądź udział w dużej imprezie sportowej? Może chcecie się nauczyć pływać lub bierzecie udział w jakimś wyzwaniu na 2019 km? Może planujcie kupić rower i aktywnie z niego korzystać? A może wolicie spróbować sił kupując rolki? Spośród autorów najciekawszych naszym zdaniem wyzwań rozlosujemy nagrody rzeczowe i gadżety oraz książki. Na odpowiedzi czekamy do 8 lutego 2019 r. do godz. 14:00. Odpowiedzi wysyłajcie  na adres: promocja@kcynia.pl w tytule podając „Mam apetyt na zdrowie”, w mailu należy podać imię i nazwisko, telefon oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych: wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych zgodnie z art. 13 ust. 1-2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/.

materiał: Ewa Hałas/UM w Kcyni 

--> wstecz