Niedziela, 14 lipca 2024 r. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Ratujemy zabytki starego cmentarza- przyłącz się do kwesty

To już piąta kwesta pt: „Ocalmy Ślady Przeszłości” na rzecz ratowania zabytkowego cmentarza w Kcyni i przywracanie pamięci osób tam spoczywających. Kwesta stała się miejską tradycją wpisującą się w nieodłączny element świąt Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.
Przez cztery edycje kwesty były inicjatywą uczniów kcyńskiego Liceum i Gimnazjum, którzy żywo uczestniczyli nie tylko podczas zbiórki funduszy, ale również podczas prac porządkowych m.in. na tzw. „starym cmentarzu”. Młodzież poświęcała swój wolny czas na poznanie lokalnej historii.

W tym roku zbieramy fundusze na konserwatorską renowację dwóch zabytkowych mauzoleów polskich rodzin ziemiańskich- rodziny Mieczkowskich z Siernik (mauzoleum z herbem Bończa (jednorożec) i mauzoleum tzw. „bez inskrypcji” rodziny Mieczkowskich, Moszczeńskich z majątku Srebrnej Góry i Wapna. Te piękne zabytki nie tylko są cenne pod względem sztuki sepulklarnej, ale także są świadectwem naszego wspólnego narodowego dziedzictwa. Całkowity koszt przedsięwzięcia to prawie 80 tys. zł!- informuje naszą redakcję pan Adam Zubrzycki.

Kwesta rozpocznie się we wtorek od godz. 8.00 i będzie trwać do zakończenia mszy św. Kolejna okazja do wsparcia idei ratowania kcyńskich cmentarzy będzie w środę podczas wieczornego różańca za zmarłych. Zachęcamy Państwa do wsparcia kwesty na rzecz ratowania zabytkowego cmentarza w Kcyni.

tekst. Robert Koniec

 

 

 

 

--> wstecz