Czwartek, 16 maja 2024 r. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Psia Górka dla prof. Jana Czochralskiego

Rada Miasta Warszawy, po wielu latach starań i kilku tzw. konsultacjach społecznych, zdecydowała 14 maja br. upamiętnić prof. Jana Czochralskiego. Wprawdzie w sposób nieco zakamuflowany, ale zawsze! Oto na Imielinie, w dzielnicy Ursynowa, pomiędzy ul. Rosoła, Grzegorzewskiej i Gandhi, na terenie Psiej Górki (to rzeczywiście jest wzniesienie, na które mieszkańcy okolicznych bloków wyprowadzają swoje psy), powstanie Park Polskich Wynalazców. W ten sposób inicjatywa Pawła Lenarczyka doczekała się finalizacji. Pomysł zrodził się na Politechnice Warszawskiej, z potrzeby pokazania wkładu Polaków w wynalazczość. Park ma nie tylko honorować polskich wynalazców, ale też propagować polską myśl innowacyjną i mieć wartość edukacyjną. Np. plac zabaw dla dzieci może być tak zaprojektowany, by nawiązywał do nauki.

Wśród pierwszych czterech wynalazców znalazł się Jan Czochralski. Pozostali to: Michał Doliwo-Dobrowolski (w 1888 roku, na kilka miesięcy przed Nikola Teslą, wymyślił prądnicę trójfazowego prądu zmiennego; rok później skonstruował pierwszą na świecie suszarkę do włosów), Ignacy Łukasiewicz (wynalazca lampy naftowej i pionier przemysłu naftowego w Europie) oraz Jan Szczepanik (nauczyciel nazywany „polskim Edisonem”). Na razie nie wiadomo w jaki sposób zostaną oni uwiecznieni w tym Parku. Radny Lenarczyk wymarzył sobie plenerowy odpowiednik Centrum Nauki Kopernik, z alejkami edukacyjnymi, możliwością organizowania wystaw i pomnikami wynalazców. Ma nadzieję, że będzie to miejsce przyjazne mieszkańcom i inspirujące kolejne pokolenia wynalazców. – Cieszę się, że radni Warszawy, na wniosek Rady Dzielnicy Ursynów utworzyli i nazwali Park Polskich Wynalazców. To dobra informacja dla mieszkańców, że zamiast bloków na tym terenie powstanie park miejski. Nowy park w naszej dzielnicy to również hołd polskim wynalazcom, ludziom nauki, którzy wymyślili: lampę naftową (Ignacy Łukasiwicz), wnieśli wkład w powstanie telewizji (Jan Szczepanik) czy ich wynalazki są nadal wykorzystywane przy produkcji procesorów (metoda Czochralskiego). Mam nadzieję, że miejsce to będzie inspirowało kolejne pokolenia wynalazców – mówi Paweł Lenarczyk.

Urząd m. st. Warszawy podjął decyzję o przyznaniu środków finansowych na realizację zadania pn. Budowa „Parku Polskich Wynalazców”. Dofinansowanie w wysokości 2 041 300,00 zł zostało przyznane na lata 2020-2021. Dziękujemy Pawłowi Lenarczykowi, radnemu dzielnicy Ursynów, za pomysł Parku i uparte dążenie do jego realizacji. Ciekawe, czy w ten sposób radni warszawscy chcą zamknąć drażliwy temat ulicy Czochralskiego?

Paweł Tomaszewski INTiBS PAN

--> wstecz