Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Radni odroczyli uchwałę o śmieciach i uchwalili o stawkach za wodę- zobacz filmy

W czwartek odbyła się X sesja Rady Miejskiej w Kcyni. Głównymi tematami miały być uchwały dotyczące opłat za wodę, ścieki i śmieci. Właśnie w sprawie śmieci radni postanowili nie podejmować uchwały i odłożyć głosowanie na inny termin. W tej sprawie odbyło się spotkanie w gabinecie burmistrza, tuż przed sesją.
Wiodącym tematem sesji były sprawy związane z funkcjonowaniem kcyńskich i szubińskich wodociągów. W tej sprawie dyskusję rozpoczął radny Jan Kurant, rozwinął radny Henryk Kuliberda, który porównał w kilku punktach koszty funkcjonowania kcyńskich i szubińskich wodociągów. Na potok pytań starał się odpowiedzieć Prezes ZGKiM w Kcyni Henryk Grobelny. Już dziś zapraszamy Państwa do obejrzenia filmu z dyskusji dotyczącej wodociągów.
W interpelacjach padło kilka pytań do Burmistrza Marka Szarugi. Radny Wilk informował o złym stanie drogi powiatowej Kcynia-Dobieszewko, pytał kiedy zostaną uruchomione nowe lampy. Radna Tecław złożyła wniosek o naprawę drogi powiatowej w Ludwikowie i pytała o wykaszanie traw. Radny Kurdelski interweniował o poprawę montażu znaku drogowego przy ul. Szewskiej ( przy Biedronce). Znak jest bardzo nisko zamocowany i wcześniej dochodził już w tym miejscu do uderzenia głową przez przechodniów. Kurdelski pytał kolejny raz o budowę ronda. Retorycznie zapytał burmistrza o budowę wysepki na ul. Polnej przy skrzyżowaniu z ul. Wyrzyską. Radny Grabarski pytał o możliwość naprawy wiaty przystankowej w Tupadłach, pytał o zjazdy z drogi wojewódzkiej do Ujazdu i Szczepic i wykonanie masy bitumicznej przy przejeździe kolejowym i wjeździe na drogę wojewódzką. Radny Grabarski skarżył się na wadliwie wykonaną gablotę sołecką i zaprosił innych sołtysów, którzy mają również podobne kłopoty z gablotami do umówienia się z serwisantem. Temat braku targowiska i propozycję utworzenie go na ul. Nowej poruszył radny Kurant. Radna Wołyńska prosiła, aby skierować pismo do PKS-u z prośbą o zatrzymywanie się autobusów na wysepce na Rynku w Kcyni. Radny Kuliberda pytał o ilość wykonanych podłączeń do kanalizacji i czy w przypadku braku osiągnięcia rezultatów będzie mogło mieć to wpływ na ewentualny zwrot dotacji. Radny Kuliberda prosił o wyjaśnienie, dlaczego nowe punkty świetlne zainstalowane są w odległości około 20 metrów do drogi i oświetlają prywatne posesje, a nie ulicę w Miastowicach.
Wszystkie odpowiedzi na interpelację radnych przedstawimy Państwu w materiale filmowym z minionej sesji.
Rada Miejska w Kcyni podjęła uchwały, z których wynika, że za szubińską wodę zapłacimy 3,34 zł za metr sześcienny,co oznacza otrzymanie stawki na tym samym poziomie. Zmianie uległa stawka za okres rozliczeniowy – z 3,93 zł na 4,31 zł. Za metr sześcienny kcyńskiej wody zapłacimy 3,95 zł do czego musimy doliczyć 7,02 zł za metr sześcienny ścieków, co oznacza brak podwyżki.

15 minutową przerwę i potrzebę konsultacji sekretarza, pani mecenas i skarbnik wywołał radny Jan Kurant, który zgłosił uwagi wobec podziału budżetu przez Zarząd samorządu osiedla bez ogłoszenia zebrania mieszkańców.

tekst i fot. Robert Koniec

--> wstecz