Poniedziałek, 29 kwietnia 2024 r. Imieniny Hugona, Piotra, Roberty

Rejestrujesz firmę? Przemyśl, jaką księgowość dla małej firmy wybrać

Jeszcze przed zarejestrowaniem firmy należy podjąć decyzję odnośnie tego, jaki ma mieć ona rodzaj i w jaki sposób rozliczać się z fiskusem. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na samodzielną księgowość dla małych firm, co jednak jest czasochłonne, łatwo o przeoczenie jakiegoś terminu lub popełnienie błędu. Zdecydowanie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług biura rachunkowego. Można też pomyśleć o zatrudnieniu księgowej, co jednak w przypadku małych i średnich firm jest zwykle mało opłacalną opcją.

Najlepsza księgowość dla firm, czyli jaka? Poznaj dostępne rodzaje

Otwierając firmę, do wyboru jest uproszczona księgowość i pełna księgowość. W pierwszym przypadku można zdecydować się na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, Podatkową Księgę Przychodów i Rozchodów. Ryczałt jest odpowiedni dla przedsiębiorców, którzy nie ponoszą wysokich kosztów prowadzenia działalności. Jest to jedna z najprostszych form opodatkowania, stawki zależą od rodzaju firmy. W przypadku Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów do wyboru jest rozliczanie się w uproszczony sposób z fiskusem na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym.

Przedsiębiorca może zdecydować się na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej, co najlepiej sprawdza się w przypadku jednoosobowej firmy. Można liczyć na oszczędność pieniędzy, bo nie płaci się nikomu za usługi, nie ponosi kosztów związanych z zatrudnieniem pracownika, wyposażeniem biura, zakupem oprogramowania itd. Ma się pełną kontrolę nad finansami, do dyspozycji jest także specjalny program do fakturowania. Trzeba jednak liczyć się z większym ryzykiem popełnienia błędu, co wiąże się z szeregiem negatywnych konsekwencji. Konieczne jest także uczestniczenie osobiście w kontroli urzędowej, przygotowanie dokumentacji dla US. W przypadku małych firm najwygodniejszym i najtańszym rozwiązaniem jest współpracowanie z biurem rachunkowym.

Sprawdź najchętniej wybierane biuro rachunkowe online: https://www.ifirma.pl/biuro-rachunkowe-online

Usługodawca zajmuje się kompleksowo wszystkimi rozliczeniami, pilnuje terminów, reprezentuje swojego klienta przed instytucjami państwowymi. Biuro rachunkowe ma wykupioną polisę ubezpieczeniową, dzięki czemu można liczyć na wypłacenie odszkodowania, jeśli przedsiębiorca poniesie szkody w związku z działalnością firmy zewnętrznej. Usługodawca ponosi pełną odpowiedzialność, jeśli popełni błąd. W przypadku małych firm nieopłacalne jest zatrudnianie własnej księgowej ze względu na wysokie koszty, które stanowią duże obciążenie. Niewielki biznes nie będzie w stanie w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje własna księgowość. Najlepszym rozwiązaniem staje księgowość internetowa dla małych firm, niemalże wszystko odbywa się zdalnie.

Jakie są rodzaje małych firm?

Jeśli ktoś chce prowadzić własny biznes, to może zdecydować się między innymi na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę handlową, czyli prowadzić firmę samodzielnie lub ze wspólnikami. Za mikroprzedsiębiorstwa uznaje się firmy, które zatrudniają mniej niż 10 pracowników, uzyskujące przychody netto poniżej 2 milionów euro lub równe tej kwocie. Z kolei małe przedsiębiorstwo może zatrudnić do 50 pracowników, osiągać przychody netto mniejsze lub równie 10 milionom euro.

Rejestracja firmy online? To możliwe!

Rejestracja firmy w Polsce może zostać przeprowadzona zdalnie, czyli przez internet. W pierwszej kolejności trzeba uzyskać elektroniczny podpis, aby móc potwierdzić swoją tożsamość online. W tym celu niezbędne będzie stworzenie profilu zaufanego ePUAP lub certyfikatu kwalifikowanego. W przypadku certyfikatu trzeba dokonać płatności, zakupić specjalne urządzenie, po czym potwierdzić swoją tożsamość w kancelarii notarialnej. Łatwiej i bezpłatnie jest przy profilu zaufanym, można założyć go online za pomocą swojego konta bankowego lub certyfikatu kwalifikowanego.

Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie działalności w CEIDG, czyli w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Konieczne jest podanie swoich podstawowych danych typu nazwa firmy, numery PESEL i REGON, data urodzenia, obywatelstwo, miejsce zamieszkania i prowadzenia firmy, numer PDK. Następnie wybiera się formę opodatkowania, potem przechodzi się do zarejestrowania do podatku VAT. Niezbędna jest także rejestracja w ZUS, wymaga się wyrobienia pieczęci firmowej i założenia firmowego konta bankowego.

Uzyskaj profesjonalną pomocą podczas zakładania firmy

Jest wiele stron internetowych, na których znajduje się instruktaż pokazujący, jak wygląda rejestracja firmy krok po kroku, ale szybszym i wygodniejszym sposobem jest skorzystanie z usług podmiotu zewnętrznego. Można założyć firmę w CEIDG z darmową pomocą ekspertów, świetnym przykładem jest Ifirma.pl. Specjaliści w swojej branży udzielą wsparcia w rejestracji przedsiębiorstwa także do US i ZUS, udzielą fachowego doradztwa, odpowiedzą na wszystkie pytania. Wystarczy wybrać dla siebie dogodny termin spotkania na wideo-chacie, aby uzyskać pomoc w wypełnianiu dokumentacji. Wniosek podpisuje się i składa podczas wideokonferencji.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rejestracji firmy, umów się na spotkanie z konsultantami Ifirma: https://www.ifirma.pl/rejestracja-firmy

– Artykuł sponsorowany

--> wstecz