Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Rocznica śmierci Wojciecha Cieślewicza

W dniu dzisiejszym (02.03.2015 r.) mija 33. rocznica śmierci Wojciecha Cieślewicza. Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga wraz z Sekretarzem Gminy p. Rafałem Heftowiczem, złożył kwiaty i zapalił znicz na mogile dziennikarza.

Wojciech Cieślewicz, 29-letni absolwent poznańskiego UAM, dziennikarz „Głosu Wielkopolskiego”.

13 lutego 1982 r. pobity przez ZOMO w Poznaniu jako przypadkowy świadek manifestacji pod pomnikiem Czerwca 1956. Nieprzytomnego przewieziono do Szpitala Wojewódzkiego z urazami czaszki i stłuczeniami pnia mózgu. Walczył o życie 18 dni. Zmarł 2 marca. Sprawcy do dziś nie zostali ukarani. Śledztwo w sprawie śmierci W. Cieślewicza prowadzone przez Prokuraturę Wojsk Lotniczych w Poznaniu umorzono 15 czerwca 1982 r., uzasadniając to „wyczerpaniem możliwości ustalenia sprawców tegoż czynu”, chociaż zeznania świadków jednoznacznie wskazywały, że sprawcami byli funkcjonariusze ZOMO. Prasa podziemna podawała na bieżąco informacje o wypadku i stanie zdrowia W. Cieślewicza.

W 1990 r. sprawę podjęto ponownie. W wyniku dochodzenia w stan oskarżenia postawiono byłego funkcjonariusza ZOMO Włodzimierza J., którego 31 maja 1993 r. ostatecznie uniewinniono; podjęto także osobne postępowanie przeciwko innym funkcjonariuszom ZOMO uczestniczącym w pobiciu W. Cieślewicza, które umorzono 24 czerwca 1991 r.

Informacja i foto: Ewa Hałas

--> wstecz