Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

NA ŻYWO Rodzice kontra radni. Emocjonalne spotkanie w sprawie likwidacji szkół

Zaczęło się od burzliwej sesji Rady Miejskiej podczas, której stanowcze „NIE” likwidacji szkoł wiejskich w Sipiorach, Rozstrzebowie i Palmierowie powiedzieli rodzice. Mimo tego sprzeciwu Rada Miejska w Kcyni podjęła uchwały intencyjne w sprawie zamiaru likwidacji szkół w tych miejscowościach. Po czym burmistrz Kcyni Marek Szaruga zaprosił wraz z dyrektorami i radnymi rodziców na „Drzwi otwarte” w szkołach, do których w przypadku pozytywnej opinii Kuratora Oświaty będą chodzili uczniowie z zamkniętych szkół.

Rodzice nie przyszli ale wcześniej napisali list otwarty do włodarza o swoim stanowisku i jednocześnie zaprosili burmistrza i radnych na spotkanie, które odbyło się we wtorek o godzinie 19:00 w świetlicy w Tupadłach.

Wiekszość radnych przyjęła zaproszenie i usiadło twarzą w twarz z rodzicami do rozmów. Zebranie prowadziła w imieniu rodziców pani Anna Knasińska, która krótko wprowadziła do tematu i wyraziła opinię na temat zamiaru likwidacji szkół.

Podczas ponad dwugodzinnego spotkania dochodziło do dość ostrej wymiany zdań. Chwilami wypowiedzi rodziców i radnych były bardzo emocjonalne ale padały także konkretne pytania z oczekiwaniem na równie konkretne odpowiedzi. Nie będziemy przytaczać i oceniać wypowiadanych słów, bo jako jedyne medium dajemy Państwu możliwość samooceny stanowiska rodziców i radnych poprzez obejrzenie relacji NA ŻYWO ze spotkania w Tupadłach.

Rada Miejska jest zdeterminowana do pojdjęcia właściwej uchwały w sprawie likwidacji szkół wiejskich. Burmistrz Marek Szaruga zawsze podkreśla, że Gminy nie stać na utrzymanie sieci szkół w dotychczasowej postaci. Na tą chwilę wszystko zależy od decyzji Kuratora Oświaty, który prawdopodobnie utrzyma swoje nieoficjalne stanowisko, które będzie zgodne z polityką PiS i szkoły nie zostana zamkniete w tym roku.

Burmistrz Marek Szaruga zapowiedział, że jeżeli tak się stanie, to do skutku będą podejmować uchwały o zamierze likwidacji szkół podstawowych na wsiach.

Do tematu wrócimy.

Zapraszamy do obejrzenia filmu NA ŻYWO ze spotkania w Tupadłach

tekst i fot. Robert Koniec 

--> wstecz