Środa, 29 maja 2024 r. Imieniny Benity, Maksymiliana, Teodozji

Rodzice wiedzą jak ratować życie

Bez względu na to, czy jesteś Rodzicem, Wychowawcą czy Opiekunem, jeśli zajmujesz się małymi dziećmi, mogą zdarzyć Ci się nagłe sytuacje, w których zdrowie lub życie dziecka zależy od tego, czy odpowiednio szybko i umiejętnie udzielisz mu pomocy.

W takich momentach wielu z nas, dorosłych wpada w panikę i traci głowę. Stąd również prośba rodziców przedszkolaków o zorganizowanie szkolenia, ukierunkowanego na pomoc maluchom w stanach zagrożenia zdrowia bądź życia. Właśnie w trosce o bezpieczeństwo najmłodszych w dniu wczorajszym, tj. 14 kwietnia, przygotowany został i przeprowadzony kurs pierwszej pomocy przedmedycznej u dzieci.

Zajęcia, o których informowały plakaty, artykuły na stronach internetowych oraz system smsowy KIS, adresowane były do Rodziców, Opiekunów i wszystkich zainteresowanych osób, które pragną umieć pomóc dziecku w razie nieszczęśliwego wypadku.

W ramach zajęć teoretyczno-praktycznych z resuscytacji niemowlęcia i dziecka poruszane były zagadnienia stanowiące zagrożenie dla maluchów, takie jak: bezdech senny, urazy, drgawki, ciało obce w drogach oddechowych.

Zajęcia objęły krótki wykład oraz maksimum ćwiczeń praktycznych. Poprowadzone zostały przez wykwalifikowanego instruktora ratownictwa medycznego p. Damiana Garlickiego z firmy Med – Life. Podczas zajęć używany był profesjonalny sprzęt (fantomy: niemowląt, dzieci ok. 3-4 lat i osób dorosłych). W warsztatach udział wzięło 16 rodziców. Podkreślamy, iż warsztaty miały charakter otwarty, mogli w nich uczestniczyć nie tylko rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola Miejskiego ale wszyscy zainteresowani. Kolejne warsztaty dla rodziców zaplanowane są na wrzesień br.

„Cieszę się, że kolejne osoby wiedzą jak radzić sobie w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa maluszków. Choć każdy z nas wolałby takich sytuacji w ogóle uniknąć to niestety mogą się one przytrafić praktycznie każdemu z nas. Kilka miesięcy temu przeszkolona została cała kadra pracownicza Przedszkola. Teraz swoją wiedzą i umiejętności podnieśli także Rodzice”mówi Dyrektor Przedszkola p. Beata Szymczak.  

Warsztaty przeprowadzone zostały w ramach promocji zdrowia gminy Kcynia na rok 2015.

materiał: Ewa Hałas/ UM w Kcyni

--> wstecz