Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Rośmiemy w siłę

W piątek 29 marca w Toruniu kolejni ochotnicy zasilili szeregi 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady OT, która liczy już ponad 620 terytorialsów. To już kolejne wcielenie, które rozpoczęło się szkoleniem kandydatów na żołnierzy TSW w 8K-PBOT. Jest to 16-dniowy kurs podstawowy dla ochotników, którzy wcześniej nie mieli do czynienia ze służbą wojskową.
Pierwszy dzień szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne nowo przybyłych ochotników. W drugim dniu ochotnicy przejdą sprawdzian oceny sprawności fizycznej, który obejmie test wejściowy oraz badanie współczynników budowy ciała BMI. W kolejnych dniach kandydaci będą nabywali praktyczne umiejętności bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Zapoznają się również z zasadami panującymi na polu walki, w praktyce będą uczyć się przetrwania, udzielania pierwszej pomocy oraz zasad topografii. W szkoleniu wyrównawczym wezmą udział również rezerwiści, jednakże ich szkolenie jest krótsze i głównie ma na celu wyrównanie różnic w wyszkoleniu wojskowym. Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe, już 13 kwietnia złożą na Rynku Nowomiejskim w Toruniu przysięgę wojskową i jako, terytorialsi rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym. Raz w roku każdy terytorials będzie musiał wziąć udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.

materiał : por. dr Diana WARCHOCKA
rzecznik prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej

 

--> wstecz