Środa, 17 kwietnia 2024 r. Imieniny Anicety, Klary, Rudolfina

Rodzice swoje, władze swoje i tarcia radnych. Zobacz film

Wczoraj odbyło się spotkanie rodziców uczniów ZSO z włodarzami Kcyni i radnymi. Tym razem przy stole prezydialnym Kierownika Wojciecha Jaskulskiego zastąpiła Zastępca Burmistrza Bogna Adamska. Było to już drugie spotkanie poświęcone reorganizacji oświaty w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Kcyni. Burmistrz Marek Szaruga w pierwszych słowach zaproponował, aby przed wyjściem na ulicę (miał na myśli planowany protest) rozmawiać. Oświadczył również, że jego żona nie będzie kandydowała na stanowisko dyrektora szkoły.

Spotkanie było  długie, swoje stanowisko w sprawie zmian w ZSO omówili przedstawiciele Rady Rodziców. Z ust mam padało wiele argumentów, zapytań i próśb o zapewnienie przez burmistrza warunków związanych z tokiem nauki dzieci. Rodzice pytali o uczących nauczycieli, o sposoby łączenia klas wiejskich i miejskich w Gimnazjum, dowozy szkolne i oszczędności, które mają wynikać z połączenia ZSO i ZST.

W gorącej dyskusji często głos zabierała Bogna Adamska, która nie ukrywała najważniejszego aspektu reorganizacji szkół, którym jest po ekonomia. Zastępca Burmistrza nawiązała do rankingu „Perspektywy”, o którym na pierwszym spotkaniu wspominała Dyrektor Ewelina Marczak, przyznała, że w wyniku przeprowadzonej reformy oświaty część nauczycieli może stracić zatrudnienie. Podkreśliła, że sama w kilka razy musiała  zmieniać kwalifikacje zawodowe i być może nauczyciele, dla których nie będzie pracy będą musieli się przekwalifikować. Jednakże Marek Szaruga podkreślił, że celem organu prowadzącego jest przeprowadzić reformę w taki sposób, aby wszyscy nauczyciele znaleźli zatrudnienie.

Radny Jan Kurant, Monika Wołyńska i Dariusz Kurdelski na prośbę jednej z mam opowiedzieli się, że nie będą głosować za przeprowadzeniem reformy ZSO w takiej postaci. Pozostali radni nie zajęli stanowiska w tej sprawie. Przewodniczący RM Zbigniew Witczak w dość emocjonalny sposób wyraził tylko swoje zdanie, że jest to bardzo trudna decyzja każdego z radnych.

Padało wiele słów, wymiany zdań i walki na argumenty. Głos w sprawie reorganizacji oświaty zabrali także przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, których Burmistrz Marek Szaruga zaprosił na osobne spotkanie z uczniami Gimnazjum i Liceum. Trudno powiedzieć, czy po drugim spotkaniu coś się zmieniło. „ I tak przeforsujecie, to co chcecie, to po co to spotkanie”– stwierdziła jedna z mam.

Całe nagranie dla Państwa nagraliśmy. Brakuje tylko około 20 pierwszych sekund wypowiedzi Pana Tomasza Szczepaniaka i wynika to z mojego błędu, gdyż zamiast nagrywania wcisnąłem pauzę za co byłego Burmistrza przepraszam.

tekst i fot. Robert Koniec

Zapraszam do obejrzenia filmu ze spotkania

--> wstecz