Czwartek, 20 czerwca 2024 r. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Rusza program szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom!

Pneumokoki to groźne bakterie odpowiadające za większość zakażeń wieku dziecięcego. Najlepszą ochroną są przed tymi bakteriami są szczepienia profilaktyczne. W Polsce szczepienia przeciwko pneumokokom są zalecane przez ekspertów, ale nie refundowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego  przez Państwo. To oznacza, że rodzice, którzy  chcą zaszczepić swoje dzieci, sami muszą ponieść koszt szczepionki. Dlatego też Gmina Kcynia wraz z NZOZ w Kcyni przystąpiły do pilotażowego programu szczepień ochronnych przeciwko pneumokokom.

 

Wśród programów profilaktyki zdrowotnej na rok 2015 realizowanych przez Urząd Marszałkowski w Toruniu, znalazły się nowe m.in. dotyczące profilaktycznych szczepień przeciwko pneumokokom. Jeszcze w 2014 roku Gmina Kcynia zadeklarowała chęć udziału w tym pionierskim programie i wsparcie w kwocie 3.420,00 zł. Zgodnie ze zmienionymi nieco od tego roku zasadami, realizatora programu nie wybierał Urząd Marszałkowski (jak to było w przypadku badań w kierunku WZW typu B i C). Ogłoszony został natomiast otwarty konkurs ofert, w którym dbając o dobro najmłodszych pacjentów, udział wziął Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Nasza Przychodnia” w Kcyni.

 

Dzięki uprzejmości i dobrej współpracy Gminy z panem dr Piotrem Prusakiem oraz panią dr Joanną Pstrągowską, udało się w krótkim czasie opracować niezbędną dokumentację i złożyć ją w odpowiedzi na konkurs, za co serdecznie dziękujemy. Wszystkie dokumenty przygotowane zostały należycie, z najwyższą starannością, dzięki czemu udało się uzyskać wsparcie w postaci środków województwa” – informuje pracownik UM w Kcyni p. Ewa Hałas odpowiedzialna za promocję zdrowia z ramienia gminy.

 

Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego uchwałą Nr 27/918/15 z dnia 10 lipca 2015 r. rozstrzygnął konkurs ofert na wybór realizatora programu polityki zdrowotnej pn. „Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci w oparciu o szczepienia przeciwko pneumokokom w województwie kujawsko-pomorskim”. „Nasza przychodnia” znalazła się w gronie 24 realizatorów projektu. Łączna kwota przeznaczona na szczepienia w Gminie Kcynia wyniesie 6.840,00 zł, z czego połowę pokryje samorząd województwa, połowę samorząd gminy. Zaszczepionych zostanie 24 dzieci w wieku 24-36 miesiąca życia, które nie były wcześniej szczepione szczepionką przeciwko pneumokokom.

 

„Informujemy, iż nie ma możliwości zaszczepienia dzieci młodszych ani też starszych, gdyż tylko dzieci w wieku 24-36 objete są projektem. Jest to zgodne z zasadami ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski konkursu” – dodaje p. Ewa Hałas.

 

Celem programu jest zapobieganie inwazyjnej chorobie pneumokokowej oraz poprawa stanu zdrowia dzieci poprzez przeprowadzenie skutecznych szczepień przeciwko zakażeniom pneumokokami. Choroby pneumokokowe są jedną z głównych przyczyn groźnych zachorowań i zgonów wśród noworodków i dzieci młodszych, dlatego warto zapobiegać infekcjom przez szczepienia w zakładach opieki zdrowotnej.

 

Szczepienia przeprowadzone zostaną we wrześniu br. u realizatora zadania tj. w NZOZ „Nasza Przychodnia” przy ul. Nowej 15. O ich dokładnym terminie oraz godzinie, zakwalifikowane osoby zostaną poinformowane telefonicznie.

 

Szanowny Rodzicu,
Jeżeli Twoje Dziecko mieszka na terenie Gminy Kcynia i przynależy do NZOZ Nasza Przychodnia w Kcyni, jest pomiędzy 24. a 36. miesiącem życia i nie zostało wcześniej zaszczepione przeciwko pneumokokom, skontaktuj się z nami i poproś o zakwalifikowanie go do szczepienia. To jedyna szansa, aby skorzystać z bezpłatnej ochrony przed groźnymi dla zdrowia dziecka pneumokokami. Zachęcamy do skorzystania z tej możliwości. Twoje dziecko może zostać zaszczepione szczepionką 13-walentną (PCV 13) stanowiącą w tej chwili najszerszą, z dostępnych ochronę. Nie czekaj, skorzystaj z bezpłatnej profilaktyki!

Zapraszamy zainteresowanych szczepieniem rodziców dzieci do kontaktu z p. Ewą Hałas w UM w Kcyni w terminie do 28 sierpnia 2015 r. – pokój nr 205 tel. 52 589 37 30.

UWAGA! W przypadku większej ilości zgłoszeń niż przewidziana liczba szczepionek (więcej niż 24) o wyborze dziecka decydować będzie punktacja opracowana przez Organizatora. W przypadku uzyskania równej liczby punktów przez większą liczbę dzieci, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

 

Czym są pneumokoki i dlaczego warto chronić przed nimi dzieci ?

Pneumokoki to bakterie chorobotwórcze, które zwykle występują w jamie nosowej i gardle zdrowych dzieci. Bakterie te łatwo się przenoszą np. poprzez kichnięcie czy kaszel, a ich nosicielstwo w grupie małych dzieci jest w Polsce powszechne. Samo nosicielstwo nie jest chorobą, jednak w sytuacji osłabienia odporności, np. w wyniku infekcji wirusowej takiej jak grypa, bakterie te mogą przedostać się do ucha środkowego czy zatok wywołując zakażenia nieinwazyjne. Należą do nich m.in. zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok oraz zapalenie płuc. Pneumokoki mogą także przełamać bariery ochronne i przedostać się do krwi, a z krwią do płynu mózgowo-rdzeniowego czy płuc, powodując ciężkie choroby inwazyjne takie jak zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych, sepsę czy zapalenie płuc z bakteriemią. Na szczęście można dziecko przed tym zabezpieczyć poprzez szczepienia!

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznaje szczepienia, za najlepszą strategię zapobiegania groźnym zakażeniom, a choroby pneumokokowe za priorytet wśród chorób, którym można zapobiegać szczepiąc. Stwierdzono, że już jednorazowa dawka szczepionki podana dzieciom po ukończeniu 2 roku życia zabezpiecza je przed zachorowaniem.

 

Szczepienia przeciwko pneumokokom to kolejne z tegorocznych zadań w ramach promocji zdrowia Gminy Kcynia na rok 2015, pod patronatem Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugi.

 

Tekst: Ewa Hałas

fot. Robert Koniec

--> wstecz