Piątek, 29 marca 2024 r. Imieniny Marka, Wiktoryny, Zenona

Sklep internetowy – na jakiej platformie?

Błyskawiczna realizacja zamówień, automatyzacja sprzedaży i logistyki oraz wysokie wyniki w Google – to właśnie te elementy wyróżniają sklepy działające w oparciu na sprawdzonych platformach e-commerce. Jaki system sklepu internetowego wybrać i które integracje wykorzystać do skutecznej sprzedaży w sieci?

Platforma e-commerce – podstawa biznesu w sieci

Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wartość światowego rynku e-commerce wzrosła o 16% (Digital Market Outlook Statista), co jest najlepszym dowodem na niesłabnącą popularność zakupów w sieci. Znalezienie i kupno potrzebnego produktu czy usługi wymaga jedynie złapania za komputer, telefon czy tablet, a rozwiązania typu szybka paczka sprawiają, że kurier dostarcza towar pod wskazany adres już następnego dnia. Najpierw jednak zadbać należy o funkcjonalne oprogramowanie e-sklepu, które umożliwia zarządzanie asortymentem, magazynem, sprzedażą, księgowością i samymi dostawami.

Wybór platformy sklepowej – rozwiązania gotowe czy dedykowane?

Systemy sklepów internetowych można podzielić na trzy główne grupy: platformy dedykowane, które powstają pod kątem konkretnych potrzeb zamawiającego, dostępne bezpłatnie rozwiązania Open Source oraz aplikacje SaaS (Software as a Service), udostępniane w modelu abonamentowym. Te ostatnie są idealnym wyborem, jeśli szukamy szybkiego, bezpiecznego i niedrogiego sposobu na rozpoczęcie biznesu w sieci. Gdy chcemy się wyróżnić i zyskać nieograniczone możliwości rozwijania e-sklepu również w przyszłości, warto sięgnąć po platformy typu Magento czy WooCommerce.

Popularne systemy e-commerce:

l PrestaShop – rozbudowana aplikacja e-sklepu z intuicyjnym panelem administracyjnym. Jest to propozycja zarówno dla początkujących handlowców, jak i osób poszukujących systemu łatwego w rozbudowie i niegenerującego dodatkowych kosztów. Oprogramowanie jest stale rozwijane.

l Shoplo – gotowe oprogramowanie w modelu SaaS, w którym instalacja systemu i aplikacji odbywa się w chmurze usługodawcy. Zaletą rozwiązania jest szybka konfiguracja e-sklepu, przyjazny kreator z szablonami sklepu internetowego i bezpłatny dostęp do ponad 100 integracji czy dodatków przyspieszających obsługę zamówień.

l Shoper – kolejny przykład cenionego oprogramowania abonamentowego SaaS. Również tutaj mamy do dyspozycji setki przydatnych dodatków, w tym m.in. integrację z serwisami aukcyjnymi, porównywarkami i usługami kurierskimi InPost. W razie problemów ze sklepem internetowym możemy również skorzystać z telefonicznego wsparcia technicznego.

l Magento – oprogramowanie open source (bezpłatne) do tworzenia profesjonalnych platform sprzedaży w sieci. Magento oferuje olbrzymie możliwości modyfikacji sklepu i w żaden sposób nie ogranicza jego rozbudowy czy optymalizacji. Zarządzanie systemem bywa jednak kłopotliwe i wymaga wiedzy technicznej.

l WooCommerce – wtyczka WordPress do tworzenia funkcjonalnego sklepu internetowego dostępna bezpłatnie w języku polskim. Jest to oprogramowanie otwarte, dzięki czemu może być dowolnie dostosowywane do potrzeb – niezbędne integracje sklepu mogą w każdej chwili zostać wykonane na zamówienie.

Logistyka e-sklepu – o jakich integracjach nie można zapomnieć?

Przed wyborem konkretnego systemu e-commerce warto sprawdzić, czy oferuje zestaw podstawowych integracji do realizacji zamówień bądź marketingu. By produkt trafił do klienta szybko i sprawnie, niezbędna jest zwłaszcza integracja z usługami kurierskimi. Oferuje ją InPost, dzięki czemu wszystkie etykiety przewozowe i rozliczenia generowane są automatycznie. Kupujący otrzymują również wykaz dostępnych paczkomatów oraz aktualne statusy przesyłek. Moduły integrujące wysyłkę kurierem InPost są dostępne bezpłatnie dla platform Magento, PrestaShop, Shoplo i wielu innych.

Materiał sponsorowany.

--> wstecz