Środa, 12 czerwca 2024 r. Imieniny Gwidona, Leonii, Niny

Sołtysem być to zaszczyt, czy obciach? Zobacz film z Dziewierzewa

Właśnie dotarliśmy do połowy zebrań sołeckich podczas, których w głosowaniu tajnym odbywają się wybory sołtysów i członków rad sołeckich. Byliśmy świadkami, gdzie widać było zgranie mieszkańców i prawie rodzinną atmosferę. Były zebrania, gdzie wybierano sołtysów sprawdzonych, ale były też zebrania, gdzie funkcję sołtysów objęły nowe osoby.

Obserwując sytuację w bardzo dużym sołectwie jakim jest Dziewierzewo i znając powody decyzji o nie kandydowaniu dotychczasowej sołtys Marii Łyszczarz rodzi się pytanie „Sołtysem być, to zaszczyt, czy obciach?” 

Mają wszystko. Super świetlicę, gdzie w czasie zebrania jest ciepło i przyjemnie, dzieje się dużo, a nawet bardzo dużo, współpracują ze stowarzyszeniem i strażą pożarną organizując bogate życie kulturalne we wsi.

Mięli super sołtyskę. Babkę pełną energii z głową pełną pomysłów, którą w czasie zebrania wyborczego ponad 70 osób prosiło, aby ponownie kandydowała. Otwarta i zawsze szczera do bólu Pani sołtys powiedziała- NIE, dziękuję. Nie ma się co dziwić, że nikt nie chciał kandydować, bo trudno objąć funkcję sołtysa, po kimś, kto robił to profesjonalnie.

Sołtysem być, to zaszczyt czy obciach?

Dla wielu wieloletnich sołtysów zapewne to ogromny zaszczyt, ale czy dla wszystkich? Dlaczego wieloletni sołtysi nie kandydują? Czy nie są przyzwyczajeni do słów krytyki? A może odchodzą, bo maja po prostu dosyć wiecznego niezadowolenia społeczeństwa, które tylko krytykuje, ale nigdy nie pomaga? A może po kilku kadencjach, nadszedł czas na zmiany?

Jednym z powodów nie kandydowania sołtys Marii Łyszczarz, była jak to sama określiła „nagonka internetowa”. Liczne, złośliwe, często obrażające komentarze pod adresem pani Marii i jej rodziny nie pozwoliły przejść jej obojętnie obok takiej formy przemocy, dlatego postanowiła zakończyć pełnienia funkcji sołtysa Dziewierzewa.

Sołtysem być, to często niewdzięczna rola, bo nie dość, że zrobisz, to i tak ci tyłek obsmarują– komentował rolę bycia sołtysem jeden z nich. Można nic sobie z tego nie robić, albo tego nie tolerować, problem jest jednak w tym, że autorzy komentarzy działalności sołtysów pozostają anonimowi. – dodaje nasz rozmówca.

Tekst i fot. Robert Koniec

--> wstecz