Spotkanie informacyjne w sprawie planów budowy biometanowni
W dniu wczorajszym odbyło się spotkanie dotyczące planów budowy biometanowni w Miastowicach. Czym jest biometanownia? Biometanownia odpowiada za produkcję biometanu, który powstaje w procesie oczyszczania biogazu, ma taką samą jakość i właściwości jak gaz ziemny, dzięki czemu możliwe jest wykorzystywanie go w krajowej sieci gazowej. Biometan produkowany jest z surowców organicznych co oznacza, że można go określić jako paliwo odnawialne. Biometanownie to nowoczesne obiekty, które umożliwiają wytwarzanie biometanu z materii organicznej, takich jak np. słoma.
Jest to bardzo wstępny etap planowanej przez firmę VERBIO Polska Sp. z o.o. inwestycji. Na chwilę obecną inwestor prowadzi rozeznanie dotyczące kilku lokalizacji inwestycji w Polsce, w tym m.in. w Miastowicach. Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej wywołany został projekt uchwały dotyczący przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działek nr 139/1, 139/2 i 139/5 w obrębie Miastowice, gmina Kcynia. Ostatecznie decyzją radnych wycofano projekt uchwały z porządku sesji uwarunkowując dalsze procedowanie tej uchwały m.in. od wizyty studyjnej w Niemczech, gdzie funkcjonuje biometanownia, w której wykorzystywana technologia ma mieć zastosowanie w planowanej na terenie gminy inwestycji.
Wyjazd studyjny na teren biometanowni zlokalizowanej w Pinnow (Niemcy) odbył się 12 marca 2025 r. W wyjeździe wziął udział Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak, przedstawiciele Rady Miejskiej – radni Danuta Rudzka, Alicja Woźniak, Łukasz Szczepański, Mirosław Pezacki, Tomasz Bagnerowski, sołtys Miastowic Michał Kubalewski, sołtys Malic Joanna Dolatowska oraz zainteresowani mieszkańcy, którzy zgłosili chęć udziału i przedstawiciel lokalnej prasy.
Burmistrz Kcyni zorganizował także wczorajsze spotkanie, by zainteresowani mieli możliwość zadania pytań kierownikowi projektu budowy biometanowni. Należy jednak zaznaczyć, że jest to bardzo wczesny etap. Po podjęciu przez Radę Miejską w Kcyni uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu działek nr 139/1, 139/2 i 139/5 w obrębie Miastowice, gmina Kcynia, rozpocznie się procedura planistyczna mająca na celu uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z przeznaczeniem tego obszaru pod lokalizację biometanowni. Przepisy prawa regulujące procedurę sporządzenia miejscowego planu gwarantują czynny udział społeczeństwa w jego przygotowaniu, poprzez m.in. składanie uwag i wniosków. Obligatoryjnie zostaną również przeprowadzone konsultacje społeczne projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wszelkie informacje będą udostępniane do publicznej wiadomości na tablicach ogłoszeń oraz za pośrednictwem m.in. strony BIP, strony internetowej Urzędu Miejskiego w Kcyni, prasy lokalnej.
Podczas wczorajszego spotkania rolnicy obecni na sali wyrażali swoje obawy związane m.in. ze zbyt dużym zużyciem wody na potrzeby funkcjonowania biometanowni, co może ich zdaniem powodować braki w dostawie wody. Wskazywano również kwestię dostępności słomy na potrzeby gospodarstw indywidualnych, w sytuacji dużego zapotrzebowania biometanowni na ten surowiec. Jak podkreślił kierownik projektu inwestycja nie będzie realizowana jeśli nie będzie zapewnienia o spełnieniu wszelkich warunków do jej realizacji. Taka wielomilionowa inwestycja (szacowana na ok. 160-180 mln zł) nie będzie realizowana na terenie, na którym wystąpiłoby ryzyko braku surowca. Ważna jest współpraca z lokalnymi partnerami i tutaj wspomniano o firmie LECHPOL, która współpracuje już firmą VERBIO Polska Sp. z o.o. od wielu lat.
Adam Kaczmarek z Urzędu Miejskiego w Kcyni wyjaśnił całą procedurę, tłumacząc krok po kroku, jakie będą dalsze etapy, jeśli zostanie podjęta przez radnych uchwała intencyjna w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Sama uchwała niczego nie przesądza, daje jedynie możliwość rozpoczęcia procedury mającej na celu określenie funkcji terenu i parametrów inwestycji, która może być na nim zlokalizowana. Dalszy rozwój tego projektu uzależniony będzie od wielu czynników, m.in. otrzymania stosownych uzgodnień od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego, Wód Polskich i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w procedurze uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia.
Planowana biometanownia jest w stanie zapewnić znaczące, długoterminowe korzyści dla Gminy Kcynia w postaci dodatkowych miejsc pracy, istotnych wpływów do budżetu gminy w postaci podatków, wykorzystania substratów (w postaci słomy) pozyskanych od lokalnych rolników oraz możliwości zagospodarowania pofermentu jako nawozu naturalnego w rolnictwie, a także promocji naszego regionu w kraju.
Cała relacja ze spotkania dostępna jest na naszym FB pod linkiem https://www.facebook.com/Kcyniapl
źródło/kcynia.pl