Czwartek, 20 czerwca 2024 r. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Strażacy świętowali Dzień Strażaka- zobacz film

W sobotnie popołudnie świętowali swoje majowe święto kcyńscy strażacy. W tym roku OSP w Kcyni dopiero w połowie czerwca uroczyście obchodzia „Dzień Strażaka”. Głównym powodem takiej przełożenia uroczystości był remont nawierzchni przed rekmizą jednostki, który trwał w maju.
W sobotę na pięknie wykonanym placu manewrowym odbyła się główna część uroczystości. Wcześniej strażacka brać uczestniczyła we mszy świętej odprawionej przez ks. Michała Kosteckiego w kościele klasztornym i przemaszerowała na cmentarz, gdzie odbył się apel poświęcony strażakom, którzy odeszli na wieczną służbę. Po przemarszu przez centrum miasta w siedzibie jednostki odbyły się główne jej uroczystości.
Świętujemy nasz dzień. Dzień bohaterów, którzy niejednokrotnie wiele ryzykują, by walczyć z żywiołem ognia, ratować innych, pilnować bezpieczeństwa. To nie jest Wasz zawód, to jest powołanie, to jest to co kochacie.- mówił do zebranych strażaków i gości Prezes OSP w Kcyni Maciej Tubiszewski.
Spotkanie było okazją do podzielenia się informacją o przeprowadzonym remoncie placu, gdzie ułożona została nowa kostka polbrukowa, o działalności strażaków, ich służbie dla społeczeństwa Gminy Kcynia.
W minionych latach swoją pracą i postawą potrafiliśmy wyrobić w społeczeństwie przekonanie, że umiemy udzielać niezbędnej pomocy wszystkim, którzy jej oczekują niezależnie od rodzaju zagrożenia.
Cały okres od maja zeszłego roku upływał w naszej jednostce pod znakiem dużej aktywności i sumiennego wykonywania nałożonych na nas zadań i obowiązków. Strażacy wraz orkiestrą dętą byli aktywni i widoczni podczas różnych uroczystości i spotkań nie tylko na terenie naszej gminy, ale również poza jej granicami. Strażacy i członkowie naszej orkiestry uświetniali swą obecnością uroczystości religijne, takie jak procesja Bożego Ciała, różaniec fatimski, czy warta przy grobie Pana Jezusa podczas Świąt Wielkanocnych. Uczestniczyliśmy w obchodach świąt państwowych i samorządowych, jak również towarzyszyliśmy w ostatniej drodze naszej druhny i druha. – informował Prezes jednostki.
W klapy mundurów strażacki zostały wpięte medale i odznaczenia. Wśród odznaczonych srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa byli: Wojciech Zakrzewski i Łukasz Krobal. Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczony został Krzysztof Pokrzywiński. Odznakę „Wzorowego strażaka” otrzymali: Edyta Trząsalska, Andrzej Szynakiewicz, Ariel Czechowski i Adrian Słomski. Wzruszająca chwila była, gdy medale jubileuszowe otrzymali seniorzy jednostki: za 35-lecie wysługi lat – Jan Nowicki, za 65-lecie wysługi lat – Zenon Czechowski.
W uroczystości uczestniczyła Bogna Adamska- zastępca burmistrza Kcyni, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Nakle Franciszek Sobiechowski, Dowódca JRG nr 2 w Szubinie Mariusz Mantych, Zastępca Dowódcy  w JRG nr 2 w Szubinie Jerzy Bejmowicz, Komendant Gminny OSP Kcynia Grzegorz Hemmerling, Prezes ZOSP Zdzisław Kubicki oraz Silvana Oczkowska.
tekst i fot. Robert Koniec

 

--> wstecz