Niedziela, 26 maja 2024 r. Imieniny Eweliny, Jana, Pawła

Szkolenie kajakowe na Basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wodnik” w Janikowie

W dniu 5 stycznia 2019 r. grupa wychowanków naszego zakładu wzięła udział w szkoleniu kajakowym na Basenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wodnik” w Janikowie. Szkolenie to poprowadzili pracownicy Zakładu Poprawczego w Kcyni a zarazem Instruktorzy Kajakarstwa PZKaj.

Wychowankowie, uczestnicząc w realizacji programu wychowawczego „Bezpieczne Kajakarstwo”, w okresie zimowym doskonalą swoje umiejętności techniczne na basenie pływackim. Gdy aura za oknami i niska temperatura nie pozwalają na pełne korzystanie z uroków aktywnego wypoczynku na kajakach, rzekach i jeziorach, przenosimy się na ciepłe wody gościnnego basenu w Janikowie. W zaplanowanym szkoleniu wzięli udział wychowankowie o różnym stopniu opanowania technik kajakowych oraz umiejętności manewrowania kajakami. Dlatego w celu jak najefektywniejszego wykorzystania czasu przeznaczonego na szkolenie, ma ono charakter bardzo zindywidualizowany, w zależności od potrzeb młodych adeptów kajakarstwa. Obejmuje ono: kształtowanie umiejętności pływania prosto kajakiem, prawidłową technikę wiosłowania poprzez równe pociągnięcia wiosłem z ewentualną korektą, sposoby wykorzystania aerodynamicznej budowy kajaków „zwałkowych” oraz wioseł w wychodzeniu spod wody w czasie wywrotki poprzez „nosek” czy też zaawansowaną technicznie i bardzo trudną „eskimoskę”. Ćwiczenia związane z doskonaleniem podpórek wysokich czy niskich w czasie zakręcania kajakiem oraz „piórkowania” i „naciągania” były przerywnikami w cyklu tych ćwiczeń. Ważnym elementem zajęć jest wdrażanie wychowanków do konieczności wzajemnej asekuracji i wspierania się nawzajem w czasie wykonywania wszystkich manewrów kajakami.

Poznane i opanowane w czasie tych zajęć umiejętności będą pomocne naszym wychowankom w czasie organizowanych przez nasz zakład poprawczy w okresie wiosenno-letnim spływów na pobliskich akwenach wodnych dla mieszkańców naszego regionu.  Wychowankowie pełnią wtedy odpowiedzialne funkcje pomocników instruktorów kajakarstwa prowadzących te spływy, wspierają początkujących i udzielają koniecznej pomocy w sytuacjach zagrożenia.

materiał. Jacek Maćkowski

 

--> wstecz