Niedziela, 21 kwietnia 2024 r. Imieniny Jarosława, Konrada, Selmy

Tajniki kina, czyli wizyta w Multikinie inna niż zwykle…

13 maja 2015r. grupa uczniów Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Kcyni, biorących udział w projekcie pn. „Kulturolandia, czyli spotkania ze sztuką nie tylko z widowni” finansowanym przez powiat nakielski, miała okazję wejść w bajkowy świat X Muzy inaczej niż zwykle. Oprócz projekcji filmu zrealizowanego w technice 3D „Ups! Arka odpłynęła”, młodzież obejrzała kulisy kina i najważniejsze jego pomieszczenie – projektornię. Przewodnik wycieczki, pani Zuzanna Różycka, odkryła tajemnice pojawiania się na ekranie ruchomych obrazków, przedstawiała sposoby odtwarzania filmów – od wielkich zwojów taśmy do dysków komputera, a także pokazała… jak robi się popcorn, nieodłączny element współczesnego kinomana.

Podsumowaniem wiadomości na temat kina zdobytych w trakcie wycieczki do Bydgoszczy, były artystyczne zajęcia plastyczne, w trakcie, których wykonane zostały plakaty filmowe reklamujące film Andrzeja Wajdy pt. „Korczak” z Wojciechem Pszoniakiem w roli Starego Doktora. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością, kreatywnością oraz wytrwałością, a efekty ich pracy były imponujące.

Celem realizowanego w „Korczaku” projektu pod nazwą „Kulturolandia, czyli spotkania ze sztuką nie tylko z widowni” jest wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z małomiasteczkowego środowiska, przybliżenie im świata wartości związanego z kulturą i sztuką, ukazanie atrakcyjnych form spędzania czasu wolnego, wyzwalanie  w dzieciach aktywności twórczej, kreacyjnej i poznawczej, a jednocześnie wzbogacenie wiedzy na temat telewizji, filmu i teatru.

tekst i foto: Ewa Żelechowska i Joanna Nadolna – koordynatorki projektu.

--> wstecz