Środa, 31 maja 2023 r. Imieniny Anieli, Feliksa, Kamili

Terytorialsi pamiętają o bohaterach!!

Nie tylko wzorowe wyszkolenie, ale także tożsamość historyczna i pamięć o poległych wyróżniać powinna każdego żołnierza. O tych wartościach nie trzeba przypominać Terytorialsom z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy regularnie dbają o porządek na grobach i pielęgnują pamięć poległych bohaterów.

„Naszym żołnierskim obowiązkiem jest pamięć o tych, którzy oddali swoje życie w imię wolności naszej wspaniałej ojczyzny. Dziś stając naprzeciw mogił i pomników bohaterów tamtych wydarzeń mamy powinność oddawać im najwyższą cześć i chwałę.” – powiedział płk Edward Chyła komendant Centrum Szkolenia WOT

Żołnierze Centrum Szkolenia WOT regularnie dbają o porządek i czystość na grobach bohaterów poległych w obronie naszego kraju. Tym razem kilkuosobowa delegacja odwiedziła i posprzątała pomniki i groby w Miejscu Pamięci Narodowej Barbarka oraz na terenach przyległych, oddając tym samym cześć bohaterom wojennych wydarzeń.

„Barbarka” do czasu wybuchu II wojny światowej mieszkańcom Torunia kojarzyła się z wypoczynkiem i rekreacją. W tej leśnej osadzie, położonej w północno-wschodniej części Torunia, w odległości około 13 km od centrum miasta, funkcjonowały liczne restauracje i kawiarnie, a szlaki spacerowe prezentowały walory okolicznych lasów. Natomiast w pierwszych miesiącach II wojny światowej ten podtoruński las stał się jednym z wielu miejsc masowych egzekucji Polaków na Pomorzu Gdańskim, gdzie skala zbrodni była ogromna i w ciągu czterech pierwszych miesięcy niemieckiej okupacji, czyli w okresie od września do grudnia 1939 roku, w wyniku planowej polityki eksterminacyjnej zginęło około 30 tysięcy osób.

materiał.

ppor. Krzysztof WÓJCIK Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

--> wstecz