Tłumy pożegnały zmarłego Burmistrza Kcyni
Dziś w ostatnią drogę odprowadziliśmy śp. Marka Szarugę Burmistrza Kcyni, który zmarł nagle w sobotę, 19 sierpnia. Msza św. odprawiona została w kościele pw. WNMP w Kcyni, którą sprawował ks. kan. Michał Kostecki oraz księża: ks. proboszcz Zbigniew Grzegorzewski, ks. proboszcz Zbigniew Plewa oraz ks. prałat Józef Kubalewski.
Po Mszy św. samochód pogrzebowy z trumną burmistrza podjechał przed urząd, a na płycie zgromadzili się uczestnicy ceremonii pogrzebowej. Z gabinetu burmistrza rozbrzmiała pieśń żałobna grana przez trębacza. Był to bardzo wzruszający moment.
Po chwili kondukt pogrzebowy ruszył w kierunku nowego cmentarza. Tłumy ludzi podążały ulicami miasta za trumną burmistrza. Śp. Marka Szarugę Burmistrza Kcyni dwóch kadencji żegnały tłumy mieszkańców i nie tylko. Licznie przybyły delegacje reprezentujące m.in. władzę państwową i samorządową, instytucje i placówki współpracujące z gminą, stowarzyszenia, szkoły, straże. Byli wśród nich: Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, Przewodniczący Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego Sławomir Napierała oraz Poseł na Sejm Iwona Kozłowska, którzy w mowach pożegnalnych wspominali śp. Marka Szarugę.
„Każdemu z nas w chwili narodzin Bóg daje „Księgę życia”. Twoja księga nie jest długa, bo liczy tylko 59 stron, ale jest niezwykle bogata w treści. Zawiera ona wiele rozdziałów dotyczących dzieciństwa, młodości, pracy zawodowej, służby dla swojej Małej Ojczyzny i życia rodzinnego. Zawsze w takich sytuacjach zastanawiamy się nad sensem i filozofią życia, śmierci i umierania. (…)
Marek Szarga urodził się 8 października 1963 roku w Żninie. W rodzinnym Dziewierzewie spędził dzieciństwo oraz uczęszczał do szkoły podstawowej. W 1982 roku ukończył kcyńskie liceum im. Karola Libelta. Podjął dalszą naukę i pracę zawodową. Ukończył studia magisterskie na kierunku matematyka, studia podyplomowe w zakresie informatyki, oligofrenopedagogiki i zarządzania. W latach 1982 – 1999 pracował jako nauczyciel w kcyńskich placówkach oświatowych. W 1999 roku został powołany na dyrektora Gimnazjum w Chwaliszewie, które z wielkim zaangażowaniem od podstaw tworzył . Funkcję tę pełnił do 31 sierpnia 2014 roku. Stworzył nowoczesną szkołę , dobre warunki i kadrę. W chwaliszewskim gimnazjum pozostawił trwały ślad w wymiarze materialnym i edukacyjnym. Boleśnie przeżył rozstanie ze szkołą. Przez kilka miesięcy do wyboru na burmistrza pracował jako wizytator Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. W wyborach, które odbyły się 30 listopada 2014 roku w II turze został wybrany Burmistrzem Kcyni. Odniósł podobny sukces 21 października 2018 r. wygrywając w pierwszej turze. Zarówno w VII, jak VIII kadencji startował pod hasłem „Służyć gminie i jej mieszkańcom”. Pod tym samym hasłem zamierzał przystąpić do kolejnych wyborów, aby dokończyć rozpoczęte zadania i podjąć nowe. Los sprawił, że ten kolejny lot został przerwany. Po wyborze na Burmistrza Kcyni został reprezentantem kcyńskiego samorządu Związku Gmin Kcynia, Nakło, Szubin. Aktywnie pełnił funkcję wiceprzewodniczącego. Od 2019 roku reprezentował gminę Kcynia w Unii Miasteczek Polskich biorąc aktywny udział w jej pracach i wydarzeniach. Reprezentował stronę samorządową w Zespole do Spraw Edukacji, Kultury i Sportu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Po pierwszych wygranych wyborach powiedziałeś, że będziesz pilnym uczniem na służbie umacniania samorządności, gminy i jej mieszkańców. Twierdziłeś, że ,,burmistrzem się bywa, a człowiekiem się jest” i tak zostało do końca Twoich dni. Twoja pracowitość, wytrwałość , konsekwencja w osiągania celów oraz zdolność do kompromisu i współdziałania przynosiły wymierne efekty – tak wspominał śp. Marka Szarugę Przewodniczący Rady Miejskiej Jan Kurant.
Śp. Marka Szarugę licznie żegnali inni koledzy i koleżanki samorządowcy oraz inne osoby, które znały, współpracowały, ceniły Naszego Burmistrza. Byli wśród nich strażacy, członkowie stowarzyszeń, urzędnicy, przedstawiciele policji, zakładów pracy, szkół i innych placówek, dawni uczniowie i mnóstwo innych osób. Świadczy to o dużym szacunku i sympatii, którą wszyscy darzyliśmy zmarłego przedwcześnie Burmistrza. I było mnóstwo czerwonych róż…ulubionych kwiatów Naszego Burmistrza.
Od środy do dnia pogrzebu na terenie naszej gminy obowiązywała żałoba. W Urzędzie Miejskim wyłożona była księga kondolencyjna, do której można się było wpisywać. Skorzystało z tej możliwości wiele osób, które w ten sposób chciały pożegnać się ze swoim Burmistrzem. Będzie jeszcze możliwość wpisania się do księgi w poniedziałek.
Materiał: Anna Duda-Nowicka
fot.Robert Koniec