Uczniowie z Palmierowa kolejny raz zwiedzali Polskę
We wrześniu bieżącego roku Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Palmierowie złożyła do MEiN dwa wnioski o udzielenie wsparcia finansowego na realizację wycieczek w ramach rządowego projektu „Poznaj Polskę”. Wnioski zyskały aprobatę, w związku z czym placówka otrzymała zakładane kwoty.
Głównym celem obu wyjazdów było zwiedzanie atrakcji Torunia. 23 listopada wyjechały dzieci młodsze, a 24 listopada uczniowie starsi. Towarzyszyli im wychowawcy.
Pierwszą atrakcja było Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Tu przez trzy godziny zwiedzali, umieszczone na sześciu kondygnacjach, interaktywne wystawy stałe i czasowe. Trudno powiedzieć, które piętro zrobiło na uczestnikach wycieczki największe wrażenie. Wszystkie wystawy cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś ciekawego. Różnorodność eksperymentów, odpowiednich zabawek i ilustrowanych mediów pomogło zarówno dzieciom, jak i opiekunom aktywnie spędzić czas i równocześnie uczyć się. Po obiedzie w Młynie Smaków wycieczkowicze z Palmierowa spacerowali po Rynku Staromiejskim, podziwiając jego charakterystyczne zabudowania i odbywające się gorączkowe przygotowania do Jarmarku Bożonarodzeniowego. Zatrzymali się również przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, by po chwili dotrzeć do jego domu. Tu, w dwóch zabytkowych kamienicach należących niegdyś do rodziny Koperników, znajduje się muzeum prezentujące sylwetkę wielkiego astronoma i jego dokonania. Ogromne wrażenie zrobił film 4D „Mikołaj Kopernik w Toruniu” oraz jedna z nowości muzeum, czyli udostępnienie zwiedzającym wyjątkowej, średniowiecznej więźby dachowej, na której rozgrywa się pokaz rozgwieżdżonego nieba. Kolejnym punktem programu obu wycieczek była wizyta w Żywym Muzeum Piernika. Tutaj uczniowie odbyli dwie podróże w czasie. Pierwsze piętro w magiczny sposób przeniosło wszystkich do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piernikarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej – poznali wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotowali ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Drugie piętro muzeum przedstawiło manufakturę z przełomu XIX/XX wieku, którą zarządza rodzeństwo Rabiańskich. Były tam m.in. oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec i kolekcję woskowych form.
Toruń po raz kolejny okazał się wspaniałym miejscem, miejscem niedalekim, a pełnym wyjątkowych atrakcji.
Dzięki wsparciu finansowemu Gminy Kcynia wycieczki dla dzieci z Palmierowa były bezpłatne.
Materiał. SP Palmierowo