Niedziela, 16 maja 2021 r. Imieniny Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty

Uroczysta Wigilia Paschalna

W Wielką Sobotę o  godz. 20.00 w parafii farnej wierni rozpoczęli uroczystą  Wigilię Paschalną.  Najważniejszą, a zarazem najpiękniejszą Eucharystię w życiu każdego chrześcijanina.

Rozpoczęliśmy Liturgią Światła- ks. Marcin, który przewodniczył tej Eucharystii poświęcił ogień na zewnątrz Kościoła . Został zapalony Paschał, który symbolizuje Zmartwychwstałego Chrystusa.  Zwieńczeniem obrzędu światła była uroczysta pieśń –Exultet– odśpiewana przez naszego wikariusza.

Później nastąpiła Liturgia Słowa-  w której usłyszeliśmy czytania z Nowego i Starego Testamentu, przeplatane psalmami. Przypomniała one całą historię zbawienia, poczynając od stworzenia świata, przez wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej, proroctwa zapowiadające Mesjasza aż do Ewangelii o Zmartwychwstaniu Jezusa. Liturgia Słowa została zakończona homilią ks. Marcina.

Odśpiewanie przed Dominikę i Darię Litanii do Wszystkich Świętych w języku łacińskim zapoczątkowało Liturgię Chrzcielną podczas której Kapłan poświęcił wodę, a wierni odnowili przyrzeczenia Chrztu Świętego trzymając w ręku zapalone świece na znak naszej gotowości i łączności z Chrystusem. Wigilia Paschalna zakończyła się Eucharystią i procesją rezurekcyjną w której z radością wyszliśmy głosić światu, że CHRYSTUS PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ!

tekst. Agnieszka Ciaciuch

fot. Robert Koniec

 

--> wstecz