Wtorek, 16 kwietnia 2024 r. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Uroczystości 100 lecia Powstania Wielkopolskiego

Starosta Nakielski Tadeusz Sobol oraz Burmistrz Kcyni Marek Szaruga zaprosili na dzisiaj, 30 grudnia 2018 roku mieszkańców Kcyni i nie tylko, na Sylwestrowe Wyzwolenie Kcyni. Dzisiejszą uroczystość zorganizowano z okazji 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Po powitaniu uczestników uroczystości przez burmistrza Kcyni Marka Szarugę, odczytano listy skierowane do przyszłych pokoleń, które zostały umieszczone w kapsule czasu i wmurowane w płytę kcyńskiego Rynku. Listy skierowane do przyszłych pokoleń odczytali: Tadeusz Sobol – starosta nakielski, Marek Szaruga – burmistrz Kcyni i Jan Kurant – przewodniczący Rady Miejskiej w Kcyni.  Po wmurowaniu kapsuły czas odbyła się inscenizacja walk o zdobycie Kcyni przez powstańców z udziałem grup rekonstrukcji historycznej. Rekonstrukcja odbyła się w przededniu powstańczego sylwestrowego wyzwolenia Kcyni. Ponadto można był wysłać pocztówki powstańcze z życzeniami do najbliższych i znajomych nie tylko w Polsce ale i zagranicą. Przygotowano pyszną grochówkę, posilić się można było na stoisku kulinarnym Stowarzyszenia Żurawia/Włodzimierzewo. Burmistrz Marek Szaruga wręczył na ręce dyrektora Zakładu Poprawczego w Kcyni Pawła Dudy podziękowanie wraz z drobnym upominkiem za wykonanie budki wartowniczej przez podopiecznych, która została ustawiona na Rynku. Dzisiejsza uroczystość zgromadziła na płycie Rynku wielu mieszkańców chcący w ten sposób oddać hołd wyzwolicielom Kcyni na przełomie 1918/1919 roku.

Organizatorem wydarzenia był Urząd Miejski w Kcyni, partnerami: Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią, Towarzystwo Historyczne z Kcyni oraz GRH Drużyna Szturmowa z Bydgoszczy. Patronat nad wydarzeniem objęli: Starosta Nakielski i Burmistrz Kcyni.
Zapewne inscenizacja podobała się zgromadzonym mieszkańcom. Wielu z nich z podziwem i wzruszeniem wyrażało swoje pozytywne zdania o kcyńskiej uroczystości. Mimo złej aury publiczność dopisała.
materiał: Robert Koniec

v

--> wstecz