Czwartek, 20 czerwca 2024 r. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

Urodziny Miasta za nami!

Wczoraj, tj. 4 lipca mieszkańcy Kcyni świętowali Urodziny Miasta. Bardzo wysoka temperatura sprawiła, iż większość mieszkańców przybyła dopiero w momencie, kiedy na boisko przy ul. Powstańców Wlkp. zaczął wkradać się cień. Byli jednak i tacy wytrwali, którzy pod parasolkami i przy stoliczkach spędzili miło czas od godz. 15 do końca imprezy…

Święto rozpoczęło się przedstawieniem w wykonaniu dzieci i rodziców ze Szkoły Podstawowej z Rozstrzębowa. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków, była bardzo entuzjastycznie przyjęta przez widzów podczas festynu w Rozstrzebowie. Teraz występ mogły podziwiać, świetnie się przy tym bawiąc, całe rodziny mieszkańców Kcyni. Następnie głos zabrali p. Ilona Kurdelska Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni – organizatora wydarzenia oraz p. Marek Szaruga Burmistrz Kcyni.

Jak podkreślał  Burmistrz duża ilość słońca świadczy o tym, że w Kcyni mieszkają naprawdę dobrzy ludzie. Wszystkim mieszkańcom włodarz gminy życzył dobrej zabawy do późnych godzin wieczornych. Mimo upału Burmistrz wraz z małżonką obecny był na placu boiska niemal bez przerwy. Tym samym wielu mieszkańców miało okazję zamienić z Burmistrzem słowo podczas trwającego Festynu. W święcie miasta udział wzięła także p. Bogna Adamska – zastępca Burmistrza Kcyni.

Po godzinie 16.00 na scenie dużo się działo. Były występy: zespołu EXTERS. Wykonywali oni covery znanych przebojów m.in. „Takie oczy”, „Jeszcze dzień najwyżej dwa”, „Ona jest ze snu”, „Urke” czy „Skrzydlate ręce”; zespołu REDIS, charyzmatyczna, ciemnoskóra wokalistka Mademoiselle Carmel & The Zebras Reggea zachęcała mieszkańców do wspaniałej zabawy w rytmie własnych kompozycji. Prezentował się kabaret Marcina Smolaryczyka. Były także konkurencje dla najmłodszych m.in. zagadki czy nauka tańca hip-hop, makareny i nietypowy taniec czekolady. Oczywiście organizatorzy przewidzieli również drobne nagrody dla biorących udział w konkursach. Poza tym, za darmo można było wykonać malowanie buzi i nauczyć się puszczania ogromnych baniek mydlanych. Gwiazdą wieczoru była PAMELA, która do Kcyni przyjechała prosto z wielkiego Festiwalu Disco Polo z Kobylnicy. Dla kcyńskiej publiczności wykonała m.in. swój przebój „Jedyna”.

Poza sceną mieszkańcy korzystać mogli z bezpłatnych badań poziomu cukru, kwasu moczowego oraz ciśnienia świadczonych tradycyjnie już przez Stowarzyszenie Flandria, partnera Gminy Kcynia. Mogli oglądać eksponaty zgromadzone i pokazane przez Stowarzyszenie Patriotyczno – Historyczne 1939 oraz podziwiać prawdziwe, wojskowe umundurowanie z czasów II wojny światowej. Było również poszukiwanie skarbów zakopanych w piasku na boisku wykrywaczem metali, masa radości dla najmłodszych uczestników festynu. Były stoiska sołectw m.in. Turzyna z wypiekami – pyszne ciasta i kawa czekały na zgromadzonych mieszkańców.

Dla dzieci przygotowano dmuchańce, suchy basen z piłeczkami, skoki na linach, malowanie buziek, dmuchanie baniek mydlanych, klaun wiązał wymyślne baloniki dla każdego dziecka. Była wata cukrowa, lody i popcorn. Największą atrakcję stanowił dla dzieci zraszacz ogrodowy, który nie tylko schładzał powietrze, ale zmoczył do suchej nitki niejednego, zachwyconego malucha.

Kolejne Urodziny Miasta dopiero za rok… Do zobaczenia!

materiał: Ewa Hałas/ UM w Kcyni

fot. prywatne archiwum Anny Duda- Nowickiej

 

--> wstecz