Czwartek, 23 maja 2024 r. Imieniny Leoncjusza, Michała, Renaty

Utrudnienia na obwodnicy Szubina dobiegły końca

Już niejednokrotnie informowaliśmy o wypadku, który się zdarzył 25 kwietnia 2019 roku przed północą na obwodnicy Szubina (droga krajowa nr 5). Zderzyły się dwa samochody ciężarowe, wśród których była cysterna z substancją toksyczną. W wyniku rozszczelnienia cysterny część zanieczyściła jezdnię i przylegający do drogi grunt.

26 kwietnia 2019 r. o godz. 9:00 na miejscu odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego, któremu przewodniczył kujawsko-pomorski komendant wojewódzki PSP w Toruniu nadbryg. Janusz Halak. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, Inspekcji Transportu Drogowego, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Komendy Powiatowej PSP w Nakle nad Notecią, przewoźnika substancji toksycznej, gminnego zespołu zarządzania kryzysowego w Szubinie z burmistrzem Mariuszem Piotrkowskim, Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią z Tadeuszem Sobolem – starostą nakielskim i Dariuszem Domek – kierownikiem referatu spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego.

Omówiono aktualną sytuację, poddano analizie ewentualne zagrożenia dla mieszkańców oraz ustalono kierunki działania. Przeprowadzono badanie powietrza, które nie wykazało zagrożenia dla osób. W ciągu dnia przepompowano pozostałą substancję z przewróconej cysterny do drugiej podstawionej.

Starostwo Powiatowe zleciło usuwanie z jezdni substancję, wybranie ziemi, do której dostała się substancja toksyczna oraz ich utylizację przez firmę specjalistyczną. W miejsce gdzie wybrano ziemię dodatkowo posypano węglan sodu. .

W sobotę, 27 kwietnia 2019 r. na miejscu wypadku pracowały cztery zastępy straży pożarnej. Trwały prace porządkowe i usuwanie pojazdów. Od piątku na miejscu pracuje specjalnie powołany sztab kryzysowy złożony z władz samorządowych i przedstawicieli służb. To od ich decyzji zależą dalsze ruchy i ewentualne ponowne otwarcie drogi. – Spotkanie z udziałem zarządcy drogi, starosty, a także przedstawicieli pracujących na miejscu zdarzenia formacji odbyło się o godzinie szesnastej – usłyszeliśmy od oficera prasowego nakielskiej straży pożarnej kpt. Bartosza Walkowiaka. Podczas popołudniowego spotkania przekazano zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i wytycznymi teren staroście, z którego wywieziono zanieczyszczoną ziemię do utylizacji. W poniedziałek na zlecenie starostwa zostanie wywieziona jeszcze część ziemi, następnie zostaną dokonane badania gleby, natomiast samą jezdnię przekazano wykonawcy odcinka S-5. Ostatnie zastępy straży pożarnej i OSP, miejsce zdarzenia opuściły po godz. 20.00 i od tego momentu przywrócono ruch w obydwu kierunkach na szubińskiej obwodnicy.

materiał : Maciej Rejment

--> wstecz