Czwartek, 20 czerwca 2024 r. Imieniny Bogny, Rafaeli, Rafała

V Powiatowe Spotkanie Integracyjne Dzień Kultury Europejskiej

„RELIGIE ŚWIATA”  – czyli piąta odsłona DNIA KULTURY EUROPEJSKIEJ W KCYNI 

Jakież to wspaniałe, czuć się bezpiecznie z osobą przy której ani nie ważysz myśli ani nie mierzysz słów, ale wylewasz je dokładnie takie, jakimi są, nie oddzielając ziarna od chwastów, wiedząc, że przyjazna ręka przesortuje je, zatrzyma to, co wartościowe, a resztę rozwieje podmuchem miłego wiatru.”

 

Dnia 24.03.2015 w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni odbyło się:

V Powiatowe Spotkanie Integracyjne „DZIEŃ KULTURY EUROPEJSKIEJ”.

Patronat nad spotkaniem objął Starosta Nakielski p. Tomasz Miłowski.

Impreza ta już na stałe wpisała się w kalendarz uroczystości Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Kcyni. Pomysłodawczyniami spotkań są p. Agnieszka Maciejewska i p. Agnieszka  Bembnista, które na co dzień pracują w „Kcyńskim Korczaku”. W tym roku hasłem przewodnim były RELIGIE ŚWIATA. Do udziału w spotkaniu zgłosiło się pięć szkół. Gościliśmy Zespół Szkół Specjalnych z Karnowa, Szkołę Podstawową z Dobieszewa, Szkołę Podstawową z Palmierowa, Niepubliczną Szkołę Podstawową z Olszewki a także gospodarzy spotkania Zespół Szkół Specjalnych w Kcyni.

Każda ze szkół przygotowała prezentację na temat „Religii Świata”. Mieliśmy okazję zapoznać się z religiami prawosławia, buddyzmu, islamu, hinduizmu oraz chrześcijaństwa. Różnorodność przedstawionych religii w wykonaniu młodzieży miała na celu nie tylko zakres ich poznania, ale także  uwrażliwienia na różnorodność a przede wszystkim ukształtowanie w młodym człowieku szacunku i tolerancji dla innych wyznań. Jak co roku spotkanie zostało podzielone na dwie części. Pierwszą część stanowiły prezentacje wybranej religii,  a drugą prace plastyczne poświęcone „Budowlom sakralnym”.

W przeprowadzonym konkursie zwyciężyła Szkoła Podstawowa z Dobieszewa, która zapoznała nas nie tylko z religią  buddyzmu ale także zwyczajami i tradycjami panującymi wśród jej wyznawców. Drugie miejsce zajęli uczniowie ZSS z Karnowa za przedstawienie religii chrześcijańskiej. Trzecie miejsce przypadło organizatorom za ukazanie historii, zwyczajów, a także fragmentu mszy świętej połączonej z wystąpieniem chóru i pieśniami w języku rosyjskim. Uczniowie ze szkoły w Olszewce zaprezentowali nam hinduizm, a uczniowie z Palmierowa religię islamu.

Jury rozstrzygnęło także konkurs plastyczny w którym III miejsce zajął Filip Kieca ze Szkoły Podstawowej w Palmierowie, II miejsce zajęła praca plastyczna Nicole Kulczyńskiej również ze szkoły w Palmierowie, a I miejsce powędrowało do Klaudii Pozorskiej ze Szkoły Podstawowej w Dobieszewie.

Nagrody ufundowane zostały przez:

Starostę Nakielskiego p. Tomasza Miłowskiego, Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugę oraz Posła do Parlamentu Europejskiego p. Janusza Zemke. 

Organizatorki spotkania serdecznie dziękują p. Barbarze Rogalskiej dyrektorowi Zespołu Szkół im. Janusza Korczaka w Kcyni, p.Ilonie Kurdelskiej dyrektorowi GCKiB w Kcyni, Szymonowi Cybulskiemu za jak zawsze świetne zdjęcia, nauczycielom i uczniom szkoły zawodowej Zespołu Szkół im. J. Korczaka w Kcyni zaangażowanym w pomoc, oraz wszystkim uczestnikom.

Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem sponsorów, bez pomocy których nie byłoby możliwości, zorganizowania i ufundowania tak wspaniałych nagród.

Pomimo zaciętej rywalizacji wszyscy uczestnicy V Powiatowego Spotkania Integracyjnego są zwycięzcami.

Podsumowując tegoroczne spotkanie nasuwa się refleksja, że  niezależnie od wiary, koloru skóry, narodowości, religii wszyscy możemy czynić dobro wystarczy tylko zrozumieć odmienność.

Dziękujemy za spotkanie i oczywiście do zobaczenia za rok!

materiał: ZSS w Kcyni

 

 

 

 

 

 

 

--> wstecz